HR-фахівець Тетяна Пашкіна: «Ми випускаємо дипломованих безробітних»

HR Expert Tetiana Pashkina: “We deliver unemployed persons with diplomas”

Диплом про вищу освіту став для українців своєрідним фетишем і дедалі частіше замість документа, необхідного для отримання високооплачуваної роботи, переходить у розряд невиправданих і непідйомних витрат.

Про це заявила HR-експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна на виставці Innovation Market, інформаційним партнером якої став «Дім інновацій».

За її словами, Україна перебуває на десятому місці за кількістю дипломованих фахівців, їх частка нині сягає 72%. Але реалії такі, що молоді українці обирають спеціальності, представниками яких перенасичено ринок, і оминають високооплачувану, та не дуже престижну роботу.

Дані Rabota.ua свідчать про те, що серед власників диплома про вищу освіту найбільш затребувані сьогодні інженери та IT-фахівці. Решта актуальних спеціальностей, такі як продавець-консультант або водій, не вимагає вищої освіти.

Тетяна Пашкіна вважає, що найістотніша проблема української освіти й ринку праці – у їх незбалансованості, коли в окремих сферах роками існує дефіцит кадрів, а деякі власники дипломів не можуть знайти роботу через надмірну популярність своєї спеціальності.

«Система освіти сьогодні існує у відриві від ринку вакансій. У списку найбільш популярних серед абітурієнтів спеціальностей – юриспруденція, філологія і менеджмент. Однак реальний ринок перенасичено фахівцями такого роду і, в перспективі, юристи й філологи в Україні залишаться незатребуваними, однак дипломованими безробітними», – розповіла вона.

Згідно з даними Rabota.ua, середня зарплата, яку готовий платити працедавець юристам без досвіду роботи, становить 3 200 грн, тоді як різноробочий на виробництві може претендувати на 10 000–11 000 грн.

Істотний розрив спостерігається не тільки в зарплатах, але і в кількості відкритих вакансій. Станом на 22 листопада на порталі є 1 309 актуальних вакансій для продавців-консультантів, однак лише 70 – для юристів і одна – для філологів.