НБУ, 1991 та OTP Bank шукають фінтех-стартапи

NBU

Некомерційний інкубатор проектів на основі великих та відкритих даних 1991 Open Data Incubator, НБУ та OTP Bank запустили спільну інкубаційну програму Open Banking Lab.

Open banking чи концепція відкритого банкінгу — це новий стандарт в банківській справі, коли банки надають стороннім розробникам доступ до відкритих (не конфіденційних) даних та власного API. Розробники отримують можливість використовувати функціонал та контент банку у власних додатках та платформах. Мета open banking — підвищення якості клієнтського обслуговування в банківській сфері.

В рамках інкубаційної програми 1991 Open Data Incubator буде підтримувати стартапи, які розробляють продукти на основі відкритих банківських даних. Генеральним партнером та спонсором проекту виступає OTP Bank. Доступ до open data та корпоративних API нададуть НБУ та OTP Bank.

«Ми сподіваємося, що ця ініціатива отримає економічне втілення у вигляді конкурентоспроможних, корисних рішень від учасників інкубатора», — зазначила Лілія Лазепко, член Правління АТ «ОТП Банк», яка є куратором операційної діяльності та IT.

«Відтепер стандарти відкритих даних крокують не тільки державними коридорами, але й мають новий вимір для існування — корпоративний. Корпоративні дані якісні, дорогі та ретельно підібрані. Саме з ними ми пропонуємо попрацювати стартап-спільноті в проекті Open Banking Lab», — додав засновник 1991 Open Data Incubator Денис Гурський.

У НБУ вважають, що бажання комерційних структур «ділитися» даними через API-протоколи відкриває новий етап розвитку фінансового сектора України. З подальшим розвитком таких технологій обміну інформацією споживач матиме можливість отримувати фінансові послуги в режимі реального часу не лише від обслуговуючих компаній чи банків, але і з боку високотехнологічних компаній фінтех-сегмента. «Звісна річ, такі системи вимагають певних правил захисту інформації та використання даних (наприклад, лише за запитом клієнта) для того, щоб у споживачів було досить довіри до нових способів надання сервісів», — розповів Михайло Відякін, директор Департаменту стратегії та реформування НБУ. За його словами, впровадження нової платіжної Євродирективи PSD2 в Україні, в рамках наближення законодавства до ЄС, також допоможе врегулювати ці питання.

Це не перша в Україні ініціатива з пошуку фінтех-стартапів. У вересні 1991 Open Data Incubator та компанія Masterсard за підтримки НБУ відкрили інкубаційну програму для фінансово-технологічних стартапів — Fintech Master.