Українські вчені з’ясували механізм одного з видів хронічного болю

Ukrainian scientists have found out the mechanism of one of the types of chronic pain

Група українських вчених дослідила механізм виникнення хронічного болю при так званому спастичному синдромі.

Результати їх роботи були надруковані 19 липня у престижному фаховому журналі «Scientific Reports», що належить до групи «Nature». Автори статті – шість дослідників, що представляють Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України та Інститут нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова НАМН України.
Як пояснила «Дому інновацій» одна із авторів дослідження, доктор біологічних наук Нана Войтенко, спастичний синдром може виникати при травмах спинного мозку. Він характеризується тим, що м’язи кінцівки напружені, як при судомах, але її рухи обмежені. При цьому спастичний синдром супроводжується хронічним болем.

«Причини цього болю досі були незрозумілими, адже спастика та напруга м’язів залежать від мотонейронів, а біль – це функція інших – сенсорних нейронів, – пояснила Нана Войтенко. – Але мотонейрони знаходяться у вентральних рогах спинного мозку, а сенсорні нейрони – у дорсальних. Тобто, вони перебувають у зовсім різних частинах спинного мозку. Чому ж тоді виникає біль?»

Саме тому медицина досі не знає ефективних засобів для боротьби із цим видом хронічного болю. Щоб з’ясувати механізми хронічного болю, вчені змоделювали спастичний синдром у піддослідних щурів.

Виявилося, що основну роль у виникненні хронічного болю при спастичному синдромі відіграють АМРА-рецептори (підтип рецепторів глутамату, який є основним нейропередатчиком в спинному мозку), функціонування яких при цьому суттєво змінюється.

Через це в одному з типів нейронів, який називається збудливі інтернейрони, відбувається додаткова активація. Одночасно робота гальмівних нейронів додатково інгібується (пригнічується). Це призводить до того, що нормальна нейронна мережа спинного мозку суттєво змінюється.

Нана Войтенко наголошує, що це дослідження має фундаментальне значення. Але воно відкриває шлях до подальших робіт, які, в свою чергу, можуть призвести до створення медичних підходів до терапії хронічного болю.