1000 днів на орбіті: Топ-10 визначних відкриттів на Марсі супутника MAVEN

1

17 червня супутник MAVEN відсвяткував своє перебування тривалістю 1000 земних днів на орбіті навколо Червоної Планети.

MAVEN (абревіатура перекладається як «Еволюція атмосфери і летких речовин на Марсі») був запущений в листопаді 2013 р. У вересні 2014 р. він успішно вийшов на орбіту. Супутник досліджує верхні шари атмосфери Марса, відкриваючи таємницю того, як саме Сонце позбавило цю планету більшої частини її атмосфери, перетворивши колись придатний для життя світ на безплідну пустельну місцевість.

«MAVEN зробив приголомшливі відкриття у верхніх шарах атмосфери Марса. Крім того, він пояснив, як вона взаємодіє з Сонцем та сонячним вітром, – сказав Брюс Якоскі, провідний дослідник MAVEN Університету Колорадо в Боулдері. – Ці дані дають нам зрозуміти не тільки сьогоднішню поведінку атмосфери, але і те, як вона змінилася з плином часу».

Провівши на орбіті 1000 днів, MAVEN зробив цілий ряд відкриттів. Нижче наведені десять найвидатніших з них:

10. Візуалізація розподілу газоподібного оксиду азоту та озону в атмосфері відображає донині не зрозумілі динамічні процеси газообміну між нижніми та верхніми шарами атмосфери.

9. Деякі частинки сонячного вітру здатні проникати несподівано глибоко у верхній шар атмосфери, не огинаючи планету, коли їх відхиляє марсіанська іоносфера. Дане проникнення відбувається завдяки хімічним реакціям в іоносфері, яка перетворює заряджені частинки сонячного вітру в нейтральні атоми, які потім можуть проникати глибоко в атмосферу.

8. MAVEN вперше напряму спостерігав за шаром іонів металу в іоносфері Марса, що виникли в результаті міжпланетного пилу, що потрапив в атмосферу. Цей шар завжди присутній, але він в рази збільшився через близький прохід біля Марса комети Siding Spring в жовтні 2014 року.

7. MAVEN виявив два нові типи полярного сяйва, названих «дифузними» та «протонними» сяйвами. На відміну від земного полярного сяйва, ці сяйва не пов’язані ні з глобальним, ні з місцевим магнітними полями.

6. Ці сяйва спричинені припливом сонячних частинок, викликаних різними типами сонячних бур. При потраплянні частинок цих бур в марсіанську атмосферу, вони можуть в десять і більше разів збільшувати швидкість витоку газу в космос.

5. Взаємодія між сонячним вітром і планетою виявилась несподівано складною. Це пов’язано з відсутністю власного марсіанського магнітного поля і наявністю невеликих областей намагніченої кори, здатної впливати на сонячний вітер, що надходить, в локальних і регіональних масштабах. Магнітосфера, що виникає в результаті взаємодій, коливається в коротких тимчасових масштабах і, внаслідок цього, вельми «грудкувата».

4. MAVEN відстежував повну сезонну варіацію водню в верхньому шарі атмосфери і підтвердив його десятикратну варіацію протягом року. Вода, розщеплена на водень і кисень сонячним світлом, є джерелом водню нижніх шарів атмосфери. Ця варіація виявилась несподіваною, і її ще слід вивчити.

3. Для визначення обсягу втраченого газу, MAVEN використовував вимірювання ізотопів у верхніх шарах атмосфери (атоми того ж складу, але з різною масою). Було виявлено, що щонайменше 2/3 загального обсягу газу витекло в космос.

2. MAVEN виміряв швидкість, з якою в даний час сонячний вітер видмухує газ з верхньої частини атмосфери, а також деталі цього процесу. Екстраполяція величини втрат в далеке минуле, коли сонячне ультрафіолетове світло та сонячний вітер були більш інтенсивними, свідчить про великі втрати газу.

1. Сонячний вітер здув атмосферу Марса, змінивши клімат з теплого і вологого в минулому на холодний і сухий, який ми спостерігаємо сьогодні.

«Ми раді, що MAVEN продовжує свої спостереження, – сказала Джина ДіБраччіо, вчений проекту MAVEN з Центру космічних польотів NASA імені Ґоддарда, штат Меріленд.»

Зараз супутник відстежує другий марсіанський рік і вивчає як сезонні цикли та сонячна активність впливають на атмосферу

MAVEN почав свою першу наукову місію в листопаді 2014 року і є першим космічним кораблем, покликаним зрозуміти верхні шари атмосфери Марса. Мета місії полягає у визначенні впливу втрати атмосферного газу на зміну марсіанського клімату в часі. MAVEN вивчає всю область від верхньої частини атмосфери аж до нижньої атмосфери, щоб зв’язки між цими областями були зрозумілими.

Головний дослідницький центр MAVEN базується в Лабораторії фізики атмосфери і космосу Університету Колорадо в Боулдері. Університет надав два науково-дослідні прилади, очолює наукові дослідження, а також проводить освітні програми і програми розвитку обізнаності населення про місію. Центр космічних польотів NASA імені Ґоддарда, штат Меріленд, керує проектом MAVEN і забезпечив місію двома науково-дослідними приладами. Компанія Lockheed Martin побудувала космічний корабель і несе відповідальність за забезпечення польоту. Лабораторія космічної науки Берклі Каліфорнійського університету також надала чотири науково-дослідні прилади для місії. Лабораторія реактивного руху NASA в Пасадіні, штат Каліфорнія, надає навігаційну підтримку, надає Мережу далекого космічного зв’язку, а також апаратне середовище експлуатації телекомунікаційного ретранслятора «Електра».