10 найважливіших наукових відкриттів 2017 року

TOP 10 important scientific discoveries of 2017

Поточний рік не так давно перевалив за середину, але журнал Futurism вже вирішив, що рік 2017 став роком настільки важливих наукових відкриттів та досягнень, що вже настав час почати підводити підсумки. Отже, Топ-10 (і це ще не настала осінь!)

1. Вперше в історії США вчені успішно відредагували людський ембріон

Дослідники в Портленді, Орегон, США, вдавшись до революційної технології модифікації генів CRISPR, «видалили» з людського ембріона ген, пов’язаний з патологією серця.

2. Створено металевий водень

Для створення дивовижного матеріалу, супервластивості якого давно передбачали вчені, водень піддали небувалому тиску близько 5 мільйонів атмосфер. І, вперше в історії Землі, водень був зафіксований у формі металу, ставши ідеальним провідником, що раніше (гіпотетично) існував лише в ядрах деяких зірок.

3. Відкрита планета з ідеальними умовами для існування життя поза Землею

Вчені Європейської організації астрономічних досліджень відкрили планету з «романтичним» назвою LHS 1140b. Планета знаходиться в межах жилої зони у зірки, розташованої в 40 світлових роках від Землі. Вона отримує від своєї зірки приблизно половину світла, яке отримує Земля від Сонця.

4. Технологія CRISPR допомогла в модифікації гена в тілі людини

Найдоступніша технологія редагування генів CRISPR ще не раз буде дивувати нас. В цьому році, на початку літа, вчені повідомили, що їм вдалося видалити вірус папіломи людини шляхом внесення в шийку матки 60 жінок спеціального гелю, що несе перекодований ДНК-матеріал, який зупинив зростання небезпечної пухлини.

5. Технологія вирощування органів та тканин людини

Тканини людини, і навіть органи, можна вирощувати в лабораторії – перші вдалі досліди вже відбулися в Інституті регенеративної медицини Вейк Форест. Одного разу ця технологія буде застосовуватися для порятунку життя людей по всьому світу.

6. Штучний інтелект навчився переміщатися за складних обставин

Компанія DeepMind, підрозділ Google, що займається технологіями штучного інтелекту, навчила програмний засіб моделювати переміщення у віртуальному середовищі, яке представляє собою дуже пересічену місцевість – з бар’єрами, ямами та іншими перешкодами. Це великий крок у напрямку створення автономних пристроїв із штучним інтелектом.

7. Багаторазові ракети стали реальністю

Сьогодні здається, що це було давно, а насправді перший запуск і посадка багаторазової ракети Falcon 9 компанії SpaceX відбувся лише наприкінці березня. І таким чином найдоступніша орбітальна ракетна система стала ще доступнішою – економія складає понад $18 мільйонів на кожен запуск.

8. Ягня вирощене поза маткою матері

Створивши ідеальне середовище в спеціальному пакеті, наповненому рідиною, дослідники Дитячої лікарні Філадельфії зуміли виростити ембріон ягняти. Відтворивши утробу матері, за допомогою даної технології в майбутньому можна буде запобігати хворобам та знижувати смертність серед дітей, що народилися на дуже ранніх термінах вагітності.

9. Прорив в технології квантових обчислень

Наприкінці липня був представлений 51-кубітний квантовий комп’ютер. Ця універсальна програмована система і ті, що будуть створені пізніше, можуть допомогти у вирішенні завдань, які на даний момент є нерозв’язними з погляду можливості класичної архітектури обчислювальних пристроїв.

10. Комп’ютер обіграв людину в го

Комп’ютер AlphaGo компанії Google обіграв п’ять кращих професійних гравців світу в гру го. Особливість та відмінність цієї гри від, наприклад, гри в шахи, в тому, що в го майже неможливо перемогти, використовуючи метод глибокого прорахунку ходів партії, метод «грубої сили». Так що комп’ютер вперше переміг в цій грі за допомогою «творчого підходу».