Астероїд з окраїни свідчить про давні подорожі Юпітера

Астероїд з окраїни свідчить про давні подорожі Юпітера Астероид с окраины свидетельствует о давних путешествиях Юпитера

Звичайний вуглецевий астероїд знайшли далеко від місця його утворення. Така міграція свідчить про мандри Юпітера молодою Сонячною системою.

Астрономи з’ясували, що астероїд 2004 EW95, який перебуває у поясі Койпера – на периферії Сонячної системи, належить до типу С (вуглецеві астероїди). Це найпоширеніший тип астероїдів, але серед об’єктів поясу Койпера їх раніше не знаходили. Дослідники вважають, що він міг колись належати до основного поясу, розташованого між орбітами Марса та Юпітера, а потім був «викинутий» на окраїну Сонячної системи через переміщення орбіти Юпітера на ранніх етапах розвитку нашої планетної системи.

Відповідно до сучасних уявлень про еволюцію Сонячної системи, першими з планет утворилися газові гіганти, такі як Юпітер. Сьогодні їхні орбіти перебувають у зовнішній області Сонячної системи. А після них утворилися планети земної групи, що зараз розташовані ближче до Сонця. Але так було не завжди. Науковці вважають, що орбіти газових гігантів спочатку мігрували ближче до Сонця. Юпітер, наприклад, був приблизно там, де зараз перебуває Марс. Такі переміщення планет призводили до того, що частину «цеглинок», із яких потім утворилися планети земної групи, було «викинуто» на периферію Сонячної системи.

Астероїд 2004 EW95 має діаметр близько 290 км і належить до класу плутино. Це значить, що він перебуває в орбітальному резонансі 2:3 із Нептуном (тобто робить два оберти навколо Сонця за той самий час, що Нептун робить три).

Астрономи звернули увагу на цей об’єкт через спектральний склад хвиль, що відбиваються від його поверхні. Він нетиповий для інших відомих тіл з області Койпера і дуже подібний до того, що мають астероїди класу С. Цей факт, а також інші особливості спектра свідчать на користь того, що 2004 EW95 утворився у внутрішній частині Сонячної системи, а його теперішнє розташування пояснюється гіпотезою Великого лавірування. Це перший об’єкт із такими характеристиками, знайдений у поясі Койпера.