Хворобу, що найчастіше спричиняє сліпоту, переможено?

Disease that most often causes blindness is now killed? Хворобу, що найчастіше спричиняє сліпоту, переможено? Болезнь, чаще всего вызывающая слепоту, побеждена?
Фото: Photo: Moorfields Eye Hospital

Уперше лікарі спромоглися подолати дегенерацію жовтої плями – захворювання, яке називають передумовою половини випадків сліпоти.

І знову стовбурові клітини. Британські медики першими у світі досягли вагомих результатів у лікуванні однієї з найпоширеніших дегенеративних недуг, що вражають зір. Поки що йдеться про двох пацієнтів похилого віку, яким вдалося позбутися сліпоти, що виникла внаслідок дегенерації жовтої плями – так називається захворювання.

Як відомо, у віці після 50 років значно зростає ризик того, що почне руйнуватися шар клітин, розташованих за світлочутливими колбочками й паличками сітківки ока. Зумовлено це нездатністю пігментного епітелію ефективно забезпечувати сітківку поживними речовинами і видаляти відходи, через що клітини починають руйнуватися. У результаті страждає досить невелика частина сітківки, але уражена зона з часом може розростатися. І в тому місці ока, яке в нормальному стані допомагає людині фокусувати зір, – у так званій макулі, жовтій плямі – утворюється сліпа пляма. Люди навіть із незначною дегенерацією жовтої плями не можуть читати й розпізнавати обличчя.

Небезпечна хвороба спричиняє близько 50% випадків сліпоти, тому неймовірні результати, яких домоглися британці, настільки важливі. Один з пацієнтів, 86-річний Дуглас Вотерс, був сліпий на праве око. Після імплантації спеціально вирощених і підготовлених ембріональних стовбурових клітин (ширина вживленої ділянки становить лише кілька міліметрів, а товщина імплантованого шару – близько 40 мкм) протягом 12 місяців зір Вотерса відновився настільки, що він уже здатний читати.

Зараз метод лікування проходить подальші клінічні випробування і якщо він покаже себе добре, то через п’ять років стане доступним десяткам мільйонів пацієнтів по всьому світу, які страждають на вікову дегенерацію жовтої плями.