Чим загрожує найпотужніша магнітна буря

How magnetic storm jeopardizes us

Чи небезпечна сьогоднішня геомагнітна буря? Які побічні явища від потужного спалаху на Сонці ми спостерігатимемо в ці дні?

Дійсно, 14-15 вересня на Землі спостерігатиметься найпотужніша магнітна буря за останню дюжину років. Її спровокують спалахи на Сонці, а також викид корональної маси, що відбувся слід за ними, пік яких припав на 6 вересня. Всього активний регіон Сонця AR 2673 випустив сім спалахів в період з 4 по 6 вересня (зазвичай періоди такої активності тривають близько 3 діб). Спалах на Сонці отримав клас X, що означає, що він належить до числа особливо потужних. Крім того, він отримав рейтинг 9.3. Найслабший з «потужних» спалахів позначається як X1, а спалах, що позначається X9.3, відповідно, в 9,3 рази потужніше.

Для порівняння: в березні 1989 року в результаті геомагнітної бурі вийшли з ладу енергомережі в Канаді, внаслідок чого країна занурилася в пітьму на 9 годин. Причиною відомого «квебекського блекаута» став спалах з рейтингом X15. У той же період на всій території планети були перебої з радіозв’язком, і, крім того, «північне сяйво» спостерігалося далеко на південь від північного полярного кола – аж до півдня Мексики (для порівняння: на південь від Єгипту, на широтах північного Таїланду).

В ніч з 14 на 15 вересня основні потоки плазми після викиду 6 вересня досягнуть Землі.

Чим це загрожує?

«Блекаутів», подібних до історичного в Канаді, не буде – енергомережі з того часу були модернізовані. Але системи радіозв’язку та геопозиціонування можуть зазнавати збоїв. Також існує ризик виходу з ладу деяких супутників. Що стосується космонавтів, то учасники міжнародної експедиції на МКС протягом найбільшої активності сховаються в спеціальних капсулах.

Мандруючі на літаках пасажири також мають ризик зазнати більшого, ніж зазвичай, опромінення: товстий шар атмосфери захищає тих, хто знаходиться на рівні моря, а політ на висоті близько 10 км підвищує ризик. І навіть ті, хто не планує перельотів, можуть відчувати певний дискомфорт. А людям з хронічними захворюваннями рекомендується уважно поставитися до свого здоров’я – лікарі підтверджують, що геомагнітна активність негативно впливає на весь організм.

І про хороше.

Вчені припускають, що «північне сяйво» можна буде спостерігати аж до широт Центральної та Південної Європи. Так що жителям України, можливо, випаде нагода побачити захоплююче видовище, хоча шанси не дуже великі, і сяйво не буде тих кольорів, які ми звикли бачити на фотографіях з північних регіонів. Сяйво, якщо і буде спостерігатися, то буде радше темно-червоним, ніж яскраво-зеленим чи синім.