Чим загрожує найпотужніша магнітна буря

0
83
Чем грозит мощнейшая магнитная буря
Чи небезпечна сьогоднішня геомагнітна буря? Які побічні явища від потужного спалаху на Сонці ми спостерігатимемо в ці дні?

Дійсно, 14-15 вересня на Землі спостерігатиметься найпотужніша магнітна буря за останню дюжину років. Її спровокують спалахи на Сонці, а також викид корональної маси, що відбувся слід за ними, пік яких припав на 6 вересня. Всього активний регіон Сонця AR 2673 випустив сім спалахів в період з 4 по 6 вересня (зазвичай періоди такої активності тривають близько 3 діб). Спалах на Сонці отримав клас X, що означає, що він належить до числа особливо потужних. Крім того, він отримав рейтинг 9.3. Найслабший з «потужних» спалахів позначається як X1, а спалах, що позначається X9.3, відповідно, в 9,3 рази потужніше.

Для порівняння: в березні 1989 року в результаті геомагнітної бурі вийшли з ладу енергомережі в Канаді, внаслідок чого країна занурилася в пітьму на 9 годин. Причиною відомого «квебекського блекаута» став спалах з рейтингом X15. У той же період на всій території планети були перебої з радіозв’язком, і, крім того, «північне сяйво» спостерігалося далеко на південь від північного полярного кола – аж до півдня Мексики (для порівняння: на південь від Єгипту, на широтах північного Таїланду).

В ніч з 14 на 15 вересня основні потоки плазми після викиду 6 вересня досягнуть Землі. Чим це загрожує?

«Блекаутів», подібних до історичного в Канаді, не буде – енергомережі з того часу були модернізовані. Але системи радіозв’язку та геопозиціонування можуть зазнавати збоїв. Також існує ризик виходу з ладу деяких супутників. Що стосується космонавтів, то учасники міжнародної експедиції на МКС протягом найбільшої активності сховаються в спеціальних капсулах.

Мандруючі на літаках пасажири також мають ризик зазнати більшого, ніж зазвичай, опромінення: товстий шар атмосфери захищає тих, хто знаходиться на рівні моря, а політ на висоті близько 10 км підвищує ризик. І навіть ті, хто не планує перельотів, можуть відчувати певний дискомфорт. А людям з хронічними захворюваннями рекомендується уважно поставитися до свого здоров’я – лікарі підтверджують, що геомагнітна активність негативно впливає на весь організм.

І про хороше: вчені припускають, що «північне сяйво» можна буде спостерігати аж до широт Центральної та Південної Європи. Так що жителям України, можливо, випаде нагода побачити захоплююче видовище, хоча шанси не дуже великі, і сяйво не буде тих кольорів, які ми звикли бачити на фотографіях з північних регіонів. Сяйво, якщо і буде спостерігатися, то буде радше темно-червоним, ніж яскраво-зеленим чи синім.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here