День винахідника та Шнобелівської премії

Day of Inventor and Ig Nobel Prize

Сьогодні – день винахідника та раціоналізатора України! Без жартів: наша країна славиться винаходами наших співвітчизників. Ось, 14 вересня, ми відзначали 78 років з дня, коли перший вертоліт уродженця Києва та випускника київського Політеху Ігоря Сікорського піднявся в повітря. І в той же день в цьому році выдбулося вручення Нобелівської премії. Але цей день також відомий тим, що паралельно з врученням призу імені Нобеля проходить церемонія вручення жартівливої нагороди, яку у нас прозвали «Шнобелівська» премія (Ig Nobel Prize). Давайте згадаємо переможців цього року, які своїми, відверто кажучи, безглуздими дослідженнями заслужили «нагороду».

Фізика

Марк-Антуан Фарден з Франції особисто прийняв нагороду, якої був удостоєний за дослідження, чи можуть кішки бути рідкими і твердими. Він проаналізував фотографії в інтернеті, на яких коти займали різні ємності – тазики, каструлі, миски, – і намагався застосувати закони динаміки рідин, з’ясовуючи, чи стають коти з плином віку рідшими або більш твердими. За його розрахунками, дорослі кішки дійсно «рідші», ніж кошенята. Формули не брешуть!

Премія миру

Група дослідників з Швейцарії, Канади, Нідерландів та США довела, що регулярна гра на трубі діджеріду, духовий музичний інструмент аборигенів Австралії, допомагає ефективно боротися з обструктивним апное та хропінням. Можна додати, що якщо грати на діджеріду ночами, то можна позбутися не тільки від апное, але і від сусідів.

Економіка

Метью Роклоф та Ненсі Грір особисто прийшли взяти приз за серйозне дослідження впливу контакту з живим крокодилом на бажання грати в азартні ігри. 103 досліджених добровольця, потримавши в руках небезпечну рептилію, сприймали нервову реакцію на помірну загрозу як сигнал, що їм може пощастити в казино. Головне, потім не плакати крокодилячими сльозами, програвши у куражі останню сорочку.

Анатомія

Приз отримав Джеймс Хіткот за медичне дослідження «Чому у старих людей великі вуха?» Чимало часу пішло у британського вченого на те, щоб довести, що після 30 років вуха людей починають збільшуватися в розмірах приблизно на 2 мм кожні 10 років.

Біологія

Міжнародна група вчених з Японії, Бразилії та Швейцарії досліджували питання жіночих пенісів і чоловічих вагін у печерних комах. На вручення призу за таку серйозну працю вчені не приїхали, але надіслали вітальне відео, зняте в печері. Цікаво, що вони там робили?

Динаміка рідини

Кореєць Джівон Хан не став досліджувати гідродинаміку котів, але всерйоз вивчив питання, як хлюпається кава в чашці, коли її несе людина, яка йде спиною вперед. Дослідження, яке може буквально повернути назуспіт світ науки!

Харчування

Група дослідників з Бразилії, Іспанії та Канади не пошкодували свого часу, щоб вивчити питання та підготувати першу наукову доповідь на тему людської крові в раціоні мохноногого вампіра (кажана), що мешкає в Центральній та Південній Америці. Ми зі свого боку рекомендуємо спробувати дослідити раціон чупакабри…

Медицина

Вчені Франції та Великобританії спільно використовували передові технології сканування мозку, щоб оцінити ступінь відрази у різних людей, які їли деякі сорти сиру. З’ясувалося, що за ненависть до смаку та запаху сиру відповідає окрема частина мозку. Тхне сенсацією!

Нагороду за дослідження когнітивних здібностей отримали вчені, які всерйоз задалися питанням, чи можуть ідентичні близнюки розпізнати один одного за фотографією? Виявилося, що не можуть, і тут двох думок бути не може.

Останній з призів – за досягнення в акушерстві, отримали іспанські лікарі, які довели дуже важливий факт: людський ембріон більш активно реагує на музику не в тому випадку, коли її виконують на животі матері, а якщо її електромеханічно виконати всередині материнської вагіни. Результатом дослідження став реальний продукт під назвою Babypod. Інструкцію щодо його використання, з вашого дозволу, ми наводити не будемо.