Дим із труби: забруднене повітря щороку вбиває 7 млн ​​осіб

Дим із труби: забруднене повітря щороку вбиває 7 млн ​​осіб

Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала нові дані.

За новими даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сьогодні 90% населення планети дихає забрудненим повітрям. Тобто 9 осіб з 10 змушені щодня вдихати повітря з високою концентрацією шкідливих речовин.

«Забруднення повітря загрожує всім нам, але найгірше ведеться найбільш зубожілим і маргіналізованим людям, – каже генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус. – Неприпустимо, що понад 3 млрд осіб, більшість із яких – жінки й діти, змушені, як і раніше, щодня дихати смертоносним димом побутових печей, у яких спалюється неекологічне паливо. Якщо не вжити нагальних заходів щодо боротьби із забрудненням повітря, ми так і не зможемо досягнути сталого розвитку».

Сьогодні 90% населення планети дихає забрудненим повітрям

За інформацією ВООЗ, щороку 7 млн ​​осіб у всьому світі помирає від захворювань, які розвиваються через погане повітря. Завислі частинки, що містяться в такому повітрі, можуть проникати глибоко в легені й серцево-судинну систему та провокувати інсульт, хвороби серця, рак легенів, хронічну обструктивну хворобу легенів, респіраторні інфекції, зокрема пневмонію.

«У багатьох мегаполісах світу визначені граничні значення забруднення повітря перевищено більш ніж у п’ять разів. Це свідчить про наявність серйозного ризику для здоров’я населення», – констатує директорка департаменту ВООЗ із питань охорони громадського здоров’я, екологічних і соціальних детермінантів здоров’я Марія Нейра.

У звіті ВООЗ зазначено, що найгіршим повітрям змушені дихати мешканці Східного Середземномор’я і Південно-Східної Азії, де середньорічні показники забруднення часто більш ніж уп’ятеро перевищують рекомендовані ВООЗ. За ними слідують великі міста у країнах з низьким і середнім рівнем доходів Африки та західної частини Тихого океану.

Дим із труби: забруднене повітря щороку вбиває 7 млн ​​осіб

Однак населення європейських країн із високим рівнем доходів, де концентрація шкідливих речовин у повітрі найменша, теж страждає від забруднення атмосфери – воно призводить до зниження середньої тривалості життя на 2–24 місяці, залежно від рівня забруднення.

ВООЗ також вважає забруднене повітря однією з найпоширеніших причин розвитку неінфекційних захворювань. Воно провокує 24% усіх випадків смерті серед дорослого населення від недуг серця, 25% – від інсульту, 43% – від хронічної обструктивної хвороби серця і 29% – від раку легенів.

Отруює життя мільйонів людей по всьому світу передусім неефективне використання енергії домашніми господарствами, промисловістю, сільським господарством, транспортною галуззю, а також експлуатація вугільних теплоелектростанцій.