Dormio: творчість у стані гіпнагогії – на межі сну і яви

Dormio: творчість у стані гіпнагогії – на межі сну і яви

Американські дослідники з MIT у рамках проекту Dormio створили систему, яка затримує людину на межі сну і реальності – у стані гіпнагогії.

Коли ми ще не цілком заснули або тільки-но прокинулися, свідомість грає з нами в загадкові ігри, дає змогу наяву, усвідомлено, відчувати галюцинації – від зорових і слухових до тактильних. Наприклад, здається, що ми продовжуємо тримати в руках якийсь предмет, який нам щойно снився, або ясно бачимо у приміщенні образи, яких у ньому немає.

Близько 30% людей хоча б раз у житті відчувають галюцинації перед сном

У цьому незвичайному стані ми здатні усвідомлено сприймати образи з наших снів, із несвідомого стану. Багато творчих особистостей і навіть учених використовувало цей стан для розкриття творчого потенціалу. Дослідники з Массачусетського технологічного інституту (MIT, США) створили програмно-апаратний комплекс Dormio, що допомагає затримуватися у проміжному стані між сном і неспанням якомога довше, щоб у реальному житті використовувати творчі знахідки, які підказує нам несвідоме.


Гіпнагогія

Найвідоміший випадок, коли проміжний стан між сном і дійсністю систематично використовували з творчою метою, – це історія митця-сюрреаліста Сальвадора Далі. Його методика витягання образів з несвідомого стану була такою: він засинав у кріслі й утримував між пальцями невеликий металевий предмет, скажімо дверний ключ, під яким стояв таріль. У момент, коли художник майже засинав, його м’язи розслаблялися і ключ випадав з руки на таріль із гучним звуком. Далі прокидався і відразу ж записував або зарисовував свої видіння, з яких потім народжувалися його картини.

Термін «гіпнагогія», яким описують цей стан, існував ще в 19 ст., а вперше його використав у своїх працях лікар і психолог Генрі Гевлок Елліс. Однак сам феномен гіпнагогії досліджувало та описувало багато вчених від часів античності, зокрема Аристотель.

У середні віки гіпнагогію активно використовували містики й алхіміки, а з поширенням просвіти загадковим станом для пошуку нових ідей почали користуватися навіть такі відомі особистості, як композитори Ріхард Вагнер і Людвіг ван Бетховен, авторка книги «Франкенштейн, або сучасний Прометей» Мері Шеллі, письменник Едгар Аллан По, винахідники Нікола Тесла і Томас Едісон.

Останній, котрий запатентував у США понад 1 000 винаходів, розповідав, що для роздумів про нову інженерну чи наукову проблему сідав у крісло, заплющував очі й тримав при цьому в руках пляшку з водою. У момент засипання пляшка вислизала з рук, падала з гучним звуком, і винахідник, прокинувшись, фіксував усі ідеї, що прийшли до нього в проміжному стані гіпнагогії.


Dormio

Американські винахідники з MIT створили рукавичку з набором сенсорів, а також програмний засіб, що відстежує сигнали цих датчиків і аналізує їх. Крім того, програма пов’язана з роботом Jibo, який виконує насправді роль динаміка і звукозаписувального пристрою. Dormio аналізує показники м’язового тонусу, пульсу, провідності шкіри, що змінюються залежно від фази сну, в якій перебуває людина, – ці показники зчитує рукавичка. Програмний алгоритм Dormio на підставі отриманої інформації робить висновок про те, в якій саме фазі сну перебуває користувач. Коли людина входить у стан гіпнагогії, програма визначає момент переходу до більш глибокого сну і динамік Jibo видає певний звук, який заважає користувачу заснути і повертає його у фазу гіпнагогії. Якщо людина при цьому пробуджується до стану, коли вона готова зафіксувати несвідомі образи, то може надиктувати їх Jibo, просто промовивши вголос, для подальшого аналізу. Після цього можна знову спробувати ввійти в проміжний стан.

Гіпнагогією для розкриття творчого потенціалу в несвідомому користувалися Ріхард Вагнер, Сальвадор Далі, Людвіг ван Бетховен, Мері Шеллі, Едгар Аллан По, Нікола Тесла, Томас Едісон

Таким чином, система Dormio не вводить людину в стан відкриття «несвідомої творчості», вона лише допомагає цей стан підтримувати і фіксувати знайдені в ньому ідеї за допомогою сучасних технологій.

Як стверджують автори пристрою, розкриття нових обріїв творчості за допомогою гіпнагогії можливо завдяки відсутності фільтрів і внутрішніх цензорів у несвідомому стані. Під час традиційної творчої роботи, коли продукт творчості є результатом підвищеної уваги та концентрації на розв’язанні певної проблеми, свідомість автоматично відкидає все ідеї, котрі вона вважає нетиповими. А перехідний стан – якраз ідеальний засіб, що дає змогу уникнути контролю цього «раціонального цензора».

Раніше «Дім інновацій» розповідав про український стартап SenceTech, що створив «розумний» браслет SenceBand для аналізу емоційного стану, рівня фізичної втоми і відновлення, стресу і життєвих сил. Точність показань ЕКГ, знятих за допомогою браслета, у 250 разів перевершує результати, отримані традиційними портативними пристроями.