Примхливі нервові клітини: нейрони все-таки не відновлюються

Примхливі нервові клітини: нейрони все-таки не відновлюються

Дослідники тканин гіпокампа людини не виявили в ньому нових нейронів.

Не встигло людство звикнути до думки про те, що нервові клітини – всупереч усталеним переконанням – все-таки відновлюються, аж тепер, схоже, доведеться знову відвикати. На початку березня вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско опублікували в журналі Nature статтю про нейрогенез (появи нових нейронів). Автори публікації проаналізували 59 зразків гіпокампа людей різного віку (37 зразків посмертних тканин і 22 зразки, отримані в результаті хірургічного видалення у пацієнтів, які лікувалися від епілепсії). Виявилося, що нові нейрони, очевидно, взагалі не виникають у мозку дорослої людини.

Так, з’ясувалося, що у новонароджених — близько 1,6 тис. молодих нейронів на квадратний міліметр тканини мозку. А от зразки зубчастих звивин гіпокампа однорічних дітей містили вже вп’ятеро менше нових нервових клітин. Із дорослішанням дітей кількість нових нейронів стрімко знижується – до семирічного віку їх стає менше у 23 рази. До 13 років відбувається подальше п’ятиразове зниження. Автори дослідження також помітили, що в цьому віці нейрони здаються більш зрілими, ніж у зразках тканин молодших дітей.

У мозку підлітків учені зафіксували тільки 2,4 молодих нервових клітини на квадратний міліметр, а в тканинах мозку дорослої людини їх не виявили зовсім.

З кінця 1990-х вважалося, що субгранулярна зона гіпокампа – головне місце «дорослого» нейрогенезу, а тому саме цю частину мозку пов’язують із «сортуванням» пам’яті, навчанням і запам’ятовуванням нового.

Втім, автори статті визнають: незважаючи на їхній надзвичайно ретельний аналіз тканин гіпокампа достовірно довести, що в дорослому мозку нові нейрони не виникають, поки дуже важко.

Але все ж їхня робота спричинила нові дискусії про нейрогенез, а також породила масу питань. По-перше, це серйозний виклик для фахівців, які шукали методи лікування хвороб з урахуванням постійної регенерації нервових клітин. По-друге, якщо «дорослого» нейрогенезу не існує, вчені мають зрозуміти, як мозок усе ж повноцінно працює в таких умовах, і які механізми набуття нових знань.