Компанія Lockheed Martin запатентувала термоядерний реактор

Компания Lockheed Martin запатентовала термоядерный реактор Компанія Lockheed Martin запатентувала термоядерний реактор Lockheed Martin Corporation has patented the fusion reactor
Фото: Lockheed Martin / Skunk Works

Хто першим у світі створить термоядерний реактор? Це питання поки що відкрите, але Lockheed Martin невдовзі може виготовити свою версію пристрою.

Масове виробництво високоефективних графенових акумуляторів, водневих батарей і компактний реактор термоядерного синтезу – це три енергетичні притчі во язицех, про швидку реалізацію яких багато говорять, але ніхто з розробників поки так і не зміг похвалитися істотними зрушеннями у процесі їх створення. І от військово-промисловий гігант зі США Lockheed Martin зробив багатонадійний крок – корпорація запатентувала установку, в якій за допомогою інкапсулювальних магнітних полів усередині реактора термоядерного синтезу утримується плазма. У патенті описано сам термоядерний реактор і його частини.

Компанія повідомляє, що реактор нового типу (який, начебто, можуть виготовити вже 2019 р.) буде чистою альтернативою горезвісним АЕС. У Lockheed Martin уже доволі тривалий час обіцяють от-от створити першу термоядерну установку, над якою працює команда розробників Skunk Works, але сьогодні у грандіозного плану з’явилися обриси і хоча би попередні терміни.

Термоядерний синтез лишається мрією не тільки енергетиків, а й екологів, інженерів і багатьох інших фахівців різних напрямів. У традиційних ядерних реакторах (на основі розщеплення атомів) використовують радіоактивні елементи з важкими атомами – при цьому в разі аварії велика ймовірність того, що реакція вийде з-під контролю, відбудеться радіоактивне зараження і т. д. У термоядерному реакторі використовують газ (не радіоактивний), який нагрівається до високої температури і утворює вільні електрони та іони. Далі, в результаті злиття іонів, з легших елементів утворюються важчі. Реакція злиття іонів відбувається з виділенням колосальних обсягів енергії – у мільйони разів більше, ніж від хімічної реакції, і в 3-4 рази більше, ніж від розщеплення атомів. Такий пристрій, якщо через несправність реакція стає неконтрольованою, просто вимикається без наслідків для навколишнього середовища.

За розміром термоядерний реактор Lockheed Martin можна порівняти з вантажним контейнером. Компанія стверджує, що, модифікувавши 100-мегаватну газотурбінну електростанцію для використання такого реактора, можна буде недорого і безпечно добути чисту енергію для міста з населенням до 100 000 осіб. Також термоядерний агрегат гарантує майже необмежений час плавання для суден – аж до найбільших, як авіаносець класу Nimitz ВМС США. Використання такої установки, крім того, на 60% знизить вартість опріснення морської води і допоможе доправити чисту питну воду в найпосушливіші регіони планети. А, скажімо, військово-транспортний літак Lockheed C-5 Galaxy (третій за вантажопідйомністю після Ан-225 «Мрія» і Ан-124 «Руслан») із компактним термоядерним реактором на борту, згідно з розрахунками інженерів компанії, зможе перебувати в повітрі близько року, і вистачить для цього буквально кількох пляшок водню. Ну і в майбутньому компактний реактор, завдяки високій потужності невеликого агрегата, зможе спростити і прискорити польоти на Марс. За розрахунками компанії Lockheed Martin, що брала участь, зокрема, в проекті Curiosity, на термоядерній тязі дістатися Червоної планети можна буде за місяць, а не за півроку, як зараз.