Кріобіоз: жодних гарантій

Cryobiosis: no guarantees available - Cryonics

Двайливий чоловік з Китаю не захотів розлучатися зі своєю померлою в 49-річному віці від раку дружиною та заморозив її тіло, звернувшись до можливостей, які надає сучасна технологія кріоніка.

Це перша подібна процедура, застосовна до цілого тіла людини в Китаї (до цього, в 2015 році, китайці заморозили тільки окремо голову місцевого письменника).

Кріоніка – це експериментальна технологія, що припускає, що успіхи в медичній техніці одного дня дозволять воскресити заморожені трупи. Процедура передбачає зберігання тіл в рідкому азоті при температурах нижче нуля і використання обладнання для підтримки ключових функцій організму.

Заморожування здійснили вчені в місті Цзинань за сприяння клініки Куілі, що відноситься до Шаньдунського університету. Близько двох мільйонів китайських юанів (близько 7,5 млн грн) коштувала операція, яка зайняла у лікарів 55 годин. Медики помістили тіло жінки в резервуар об’ємом два кубометри, заповнений рідким азотом, який зберігає температуру -196 градусів за Цельсієм. Щоб підтримувати умови середовища і рівень азоту, потрібно ще 55 000 юанів (більше 200 тис. грн) щороку. Будівництво подібної лабораторії оцінюється в п’ять мільйонів юанів (близько 19 млн грн).

На сьогоднішній день щонайменше 300 осіб вже були заморожені за допомогою кріобіоніки (з них близько 40 – в Росії). До існуючих нечисленних кріонічних фірм, що мають власні сховища: Alcor (США), ТрансТайм (США), Інститут кріоніки (США), КріоРус (Росія), як вже зрозуміло, приєднався ще Китай і на підході – Швейцарія.

Згадуючи кріоніку, треба відзначити, що сумнівні не лише морально-етичні аспекти цього процесу, а й взагалі перспективи його реалізації в майбутньому. Наприклад, ніхто не гарантує, що вченим взагалі коли-небудь вдасться не тільки воскресити заморожених, але й знайти ліки від хвороб, від яких ті померли. Ще гарне питання – чи збережуться, наприклад, спогади в мозку померлого.

Поки що точно можна сказати одне – таким чином збережеться ДНК замороженого.

Однак у світі є низка оптимістично налаштованих по відношенню до кріоніки вчених. У 2016 році відкритий лист на захист цієї технології підписали 68 учених, в тому числі фахівці Массачусетського технологічного інституту, Гарвардського та Кембриджського університетів, НАСА та інших поважних організацій.

«Кріоніка є легітимним, науково обґрунтованим прагненням зберегти людей, особливо – людський мозок, за допомогою найкращих доступних технологій. Для майбутньої реанімації кріопаціентів будуть використовуватися технології молекулярного ремонту засобами наномедицини, суперкомп’ютерні обчислення, детальний контроль клітинного росту та регенерація тканин. Права людей, які обирають кріоніку, важливі, і їх слід поважати», – йдеться в листі.

Робота над вдосконаленням цієї технології ведеться. При цьому кожна інновація в області кріоконсервації спирається на два аспекти: покращення збереження тканин під час заморозки та їх прискорене відновлення після відтавання.