Ліки від облисіння: несподіване застосування відомого препарату

Ліки від облисіння: несподіване застосування відомого препарату

Дослідивши побічні ефекти популярного імунодепресанту, науковці несподівано для себе з’ясували, що він може стати чудовим засобом від облисіння.

Учені з Манчестерського університету (Великобританія) опублікували в журналі PLOS Biology наукову роботу, присвячену лікарському засобу для пригнічення імунної системи, а точніше – його несподіваному впливу на ріст волосся. Дослідники хочуть використати цей побічний ефект для створення препарату від облисіння.

Йдеться про ліки, які під назвою «Циклоспорин А» продають по всьому світу. Цей препарат давно відомий і з 1980-х років застосовується, в основному, щоб запобігти відчуженню трансплантата після пересадки донорських тканин чи органів – йдеться про такі операції, як трансплантація нирок, кісткового мозку, легенів, серця та ін. Крім того, його використовують і для лікування пацієнтів з аутоімунними захворюваннями. Відомий і розповсюджений препарат має побічні ефекти, серед яких, поряд з гіпертонією, порушенням функції нирок і печінки, є також гіпертрихоз, тобто надмірний ріст волосся, не властивий статі й віку пацієнта. У таких людей волосся може почати рости на всьому тілі, включно із майже безволосими ділянками.

Не менше незручностей, ніж буйне волосся в тих місцях, де його бути не повинно, багатьом спричиняє і неконтрольоване випадіння волосся на голові – алопеція. Облисіння часто зумовлює не просто дискомфорт, а й психологічні проблеми у пацієнтів. Тому ефективний спосіб боротьби з ним став би полегшенням для багатьох людей.

Група дослідників із Манчестера вирішила з’ясувати механізм появи гіпертрихозу під час вживання «Циклоспорину А». Виявилося, що цей препарат інгібує експресію гена SFRP1, який, зі свого боку, пригнічує ріст різних тканин – зокрема волосяних фолікулів. Як повідомляють на сайті університету, керівник групи дослідників доктор Натан Гокшоу також з’ясував, що подібний ефект має і сполука WAY-316606, котру свого часу було створено для лікування остеопорозу. Тепер учені намагаються знайти спосіб безпечно застосувати цей механізм для ефективного лікування алопеції.

Сьогодні для боротьби з облисінням використовують переважно «Міноксидил» (розроблений для лікування гіпертензії) та «Фінастерид» – із перемінним успіхом. Крім цих препаратів, позбутися наслідків алопеції допоможе лише пересадка волосся – доволі інвазійний метод, тривалий і дорогий. І якщо клінічні випробування британців покажуть дієвість і безпеку нового варіанту лікування, він може стати прийнятною альтернативою для багатьох людей.

Раніше «Дім інновацій» розповідав про інше перспективне відкриття: як з’ясували ізраїльські вчені, коли ми щось запам’ятовуємо, у нашому мозку лишаються певні генетичні позначки, які можна успішно зчитати й після смерті.