Миші-убивці: гризуни винищують найбільшу колонію альбатросів

Миші-убивці: гризуни винищують найбільшу колонію альбатросів

На атолі Мідвей через мишей стрімко зменшується популяція темноспинних альбатросів.

Національний заповідник дикої природи атола Мідвей є домівкою для більш ніж 3 млн морських птахів 30 різних видів. Зокрема, саме тут розмістилася найбільша популяція темноспинних (лайсанських) альбатросів у світі.

Співробітники Служби рибних ресурсів і дикої природи США в Тихоокеанському регіоні три роки ламали голову – хто нападає на пернатих, які десятиліттями гніздяться на атолі. З 2015 р. вони стали помічати страшні відкриті рани на головах, спинах і шиях альбатросів. За кілька років від цих пошкоджень загинуло понад тисячу птахів, а безліч особин були змушені покинути небезпечний атол.

Спочатку фахівці припускали, що на альбатросів полюють яструби чи сови. Таємниця розкрилася після того, як у місцях гніздування влаштували цілодобове відеоспостереження. Виявилося, що справжню війну «сусідам» оголосили звичайні миші. На записах з відеокамер видно, як гризуни забираються на спини сплячим птахам і кусають їх.

Landscape view of colony

Тепер же співробітники служби намагаються зрозуміти причини такої агресивної поведінки. Річ у тім, що миші й чорні щури живуть на Мідвеї вже близько 75 років. Раніше вчені фіксували хіба поодинокі напади всеїдних гризунів на альбатросів. Але після посушливого сезону 2015 р. миші немов сказилися і атаки стали регулярними й масовими.

При цьому фахівці зазначають, що така ситуація серйозно загрожує популяції загалом. На атолі гніздиться близько 73% всіх лайсанських альбатросів планети. Науковці вважають кожну особину безцінною, оскільки кожна з них відіграє важливу роль у збереженні всієї колонії птахів. Адже одна пара альбатросів може дати лише одне пташеня раз на два роки. При цьому вважають, що батькам більш незахищені від зовнішніх загроз, оскільки майже весь свій час опікуються потомством. Саме тому безпечне місце гніздування – необхідна умова для виживання виду. Миші ж плодяться швидко і в значних кількостях, і цілком очевидно, хто переможе в цій гонці на виживання, якщо вчасно не вжити заходів.

Сьогодні Служба рибних ресурсів і дикої природи США в Тихоокеанському регіоні зібрала понад 500 пропозицій про те, як залагодити проблему.

 

Photo: Duncan Wright