Треба менше пити: вчені переглянули норму споживання алкоголю

Треба менше пити: вчені переглянули норму споживання алкоголю

Міжнародна група науковців опублікувала в журналі The Lancet результати нового масштабного дослідження про шкоду алкоголю

Тривожні новини для тих, хто любить випити – у журналі The Lancet опубліковано результати дослідження, за яким колишні норми допустимого вживання алкоголю треба змінити.

На думку великої міжнародної групи вчених, безпечна для здоров’я «доза» на тиждень становить 100 г етилового спирту (2,5 л пива середньої міцності, п’ять келихів по 175 мл вина середньої міцності або 5-6 чарок по 50 мл напою міцністю 40°). Причому цього разу дослідники не зважали на статеву приналежність – норма стосується як чоловіків, так і невагітних жінок.

Надо меньше пить: ученые пересмотрели норму потребления алкоголя Треба менше пити: вчені переглянули норму споживання алкоголю Drink less booze: researchers revised alcohol consumption rate

Для порівняння: сьогодні в США тижнева норма для чоловіка без хронічних захворювань – до 196 г етилового спирту, в Польщі – до 280 г, в Ірландії – до 210 г, у Великобританії – до 112 г. Для жінок, як правило, дозування в 1,5–2 рази менше.

Щоб визначити, скільки ж відносно здоровій людині можна випивати за тиждень без серйозної шкоди для здоров’я, група науковців з Великобританії, Австралії, Норвегії, Фінляндії, Іспанії, Швеції, Німеччини, Франції, Нідерландів, Японії та інших країн зіставила дані 83 досліджень про зв’язок між уживанням спиртних напоїв і смертністю від різних причин.

До вибірки потрапили майже 600 тис. питущих людей з 19 країн. Учені також мали доступ до інформації про їхні вік, стать, расу, кількість споживаного щодня алкоголю, інші шкідливі звички, хвороби, а також смерть протягом як мінімум одного року. Ніхто з учасників на момент початку дослідження не страждав від серцево-судинних захворювань. Усіх учасників розподілили на групи відповідно до обсягу вживаного щотижня алкоголю.

З’ясувалося, що очікувана тривалість життя людей, які випивали менше 100 г етилового спирту на тиждень, на півроку більше, ніж у тих, хто вживав від 100 до 200 г, на два роки – ніж у тих, хто встигав випити за тиждень від 200 до 350 г, і на п’ять років – ніж у п’яниць, які не боялися щотижня вживати понад 350 г.

Втім, є і відносно добрі новини: якщо спостережуваний випивав за тиждень до 100 г спирту, ризик інфаркту міокарда для нього знижувався на 48%.

Надо меньше пить: ученые пересмотрели норму потребления алкоголя Треба менше пити: вчені переглянули норму споживання алкоголю Drink less booze: researchers revised alcohol consumption rate

Однак дослідники дійшли висновку, що між кількістю випитого алкоголю і ризиком виникнення серцево-судинних захворюваннь існує пряма залежність. Надмірне вживання спиртного підвищує шанси на розвиток коронарної хвороби серця, виникнення гіпертонічного кризу і появу інфаркту.

Кожні додаткові 100 г етилового спирту на тиждень підвищують ризик інфаркту на 14%, гіпертонії зі смертельним наслідком – на 24%, серцевої недостатності – на 9%, розриву аневризми аорти зі смертельним наслідком – на 15%.