Надрукована 3D-принтером шкіра загоїть навіть глибокі рани

Надрукована 3D-принтером шкіра загоїть навіть глибокі рани
Фото: Liz Do / University of Toronto
Зліва направо: професор Аксель Гюнтер, Навід Хакимі і Річард Ченг

Канадські вчені створили ручний портативний 3D-принтер для оперативного друку шкіри, яка допоможе вилікувати навіть глибокі рани.

Дослідники з Університету Торонто в Канаді створили 3D-принтер для друку людської шкіри. Принтер достатньо компактний, щоби брати його однією рукою і вільно працювати з ним – у лічені хвилини створювати штучний шкірний покрив, який можна приживляти на місце ран – передусім опіків. Важлива особливість: ця шкіра допоможе навіть у випадку глибоких уражень, де пошкоджено всі три шари шкірного покриву – епідерміс, дерму і підшкірно-жирову клітковину (гіподерму). Для використання пристрою не треба особливих навичок, а готовий трансплантаційний матеріал не потребує інкубації. Результати випробування технології опубліковано у виданні Lab on a Chip.

Революційна технологія допоможе врятувати життя людей, які отримали опіки значної площі тіла. Зазвичай у таких випадках застосовують трансплантацію – здорову донорську шкіру пересаджують на уражені ділянки. Однак, зрозуміло, для такої процедури потрібна достатня кількість донорського матеріалу, що не завжди доступно. Тому на частину рани пересаджують донорську тканину і тут загоєння йде швидше, а решта ураженої ділянки тіла, для якої не вистачило шкіри, заживає значно гірше.

Поки що в медичній практиці замінники шкіри, здатні допомогти у важких випадках, застосовують рідко, а 3D-принтери, які можуть надрукувати синтетичний шкірний покрив, придатний для трансплантації, дорогі, громіздкі, працюють повільно, і якість матеріалу при цьому далеко не ідеальна. Водночас компактна розробка науковців з Канади важить менше кілограма і швидко друкує тканини для пересадки, а за «чорнило» правлять цілком біосумісні матеріали на основі колагену – білка, що складає значну частину дерми. На внутрішню поверхню друкованої штучної шкіри, яка накладається на рану, нанесено фібрин – білок, який бере участь у загоєнні ран.

Дослідники робочої групи під керівництвом Навіда Хакимі, куратором якої виступив професор Аксель Гюнтер, сподіваються, що колись зможуть перейти до клінічних випробувань нового методу лікування на людях і влаштувати справжню революцію в терапії опіків. Однак науковці не називають якихось конкретних термінів упровадження новинки.