НАСА випробує вертоліт на Марсі

НАСА випробує вертоліт на Марсі
Фото: NASA

НАСА має наміри доправити 2021 р. на Марс гелікоптер, щоб вивчити перспективи використання таких апаратів у позаземних умовах.

НАСА планує випробувати мініатюрний безпілотний вертоліт на Марсі. Його доставлять на Червону планету в рамках місії «Марс-2020», яка за планом має стартувати в середині 2020 р. і прибуде на Марс на початку 2021 р.

Гелікоптери чи подібні до них літальні апарати ще ніхто не використовував за межами земної атмосфери. І політ на Марс пов’язаний із багатьма труднощами. Зокрема, тамтешня атмосфера має значно меншу густину, ніж земна. Іншими словами, біля поверхні Червоної планети гвинтокрил потрапляє в умови, аналогічні до тих, що є на висоті понад 30 км над Землею. Крім того, літальним апаратом неможливо керувати з Землі через те, що радіосигнал буде йти протягом кількох хвилин.

Розробка марсіанського вертольоту почалася в 2013 р. Апарат важить майже 1,8 кг і обладнаний двома гвинтами, котрі обертаються назустріч один одному зі швидкістю 3 000 обертів на хвилину. Крім того, він має сонячні батареї, за допомогою яких заряджатимуться літій-іонні акумулятори, та систему обігріву, щоби «пережити» холодні марсіанські ночі.

Під час першого польоту гелікоптер має піднятися на висоту близько 3 м над поверхнею планети і зависнути протягом 30 с. Заплановано, що впродовж 30 днів апарат здійснить до п’яти вильотів і поступово збільшуватиме відстань польоту до кількох сотень метрів, а тривалість – до 90 с.

Згідно з програмою «Марс-2020», на поверхню Червоної планети доправлять ровер, який займатиметься астробіологічними дослідженнями, зокрема, спробує з’ясувати, чи могло бути там життя в минулому. Успіх чи провал випробувань гелікоптера ніяк не вплине на перебіг цієї місії. Але в разі успіху відкривається шлях для створення апаратів-розвідників, які зможуть потрапити туди, куди наземному роверу дорогу закрито.

Нагадаємо, що на початку травня НАСА розпочало місію InSight, мета якої – дослідити внутрішню будову Марса. Разом із InSight було запущено два мініатюрних супутники, які теж полетять до Червоної планети і стануть першими апаратами класу CubeSat, що працюватимуть за межами навколоземного космічного простору.

У 2016 р. проект українських винахідників Mars Hopper переміг у міжнародному конкурсі, організованому НАСА. Тоді наші вчені запропонували ідею літального апарата для дослідження Марса, що буде використовувати як джерело енергії сухий лід із полярних шапок Червоної планети.