НАСА випробує вертоліт на Марсі

НАСА випробує вертоліт на Марсі

НАСА має наміри доправити 2021 р. на Марс гелікоптер, щоб вивчити перспективи використання таких апаратів у позаземних умовах.

НАСА планує випробувати мініатюрний безпілотний вертоліт на Марсі. Його доставлять на Червону планету в рамках місії «Марс-2020», яка за планом має стартувати в середині 2020 р. і прибуде на Марс на початку 2021 р.

Гелікоптери чи подібні до них літальні апарати ще ніхто не використовував за межами земної атмосфери. І політ на Марс пов’язаний із багатьма труднощами. Зокрема, тамтешня атмосфера має значно меншу густину, ніж земна. Іншими словами, біля поверхні Червоної планети гвинтокрил потрапляє в умови, аналогічні до тих, що є на висоті понад 30 км над Землею. Крім того, літальним апаратом неможливо керувати з Землі через те, що радіосигнал буде йти протягом кількох хвилин.

Розробка марсіанського вертольоту почалася в 2013 р. Апарат важить майже 1,8 кг і обладнаний двома гвинтами, котрі обертаються назустріч один одному зі швидкістю 3 000 обертів на хвилину. Крім того, він має сонячні батареї, за допомогою яких заряджатимуться літій-іонні акумулятори, та систему обігріву, щоби «пережити» холодні марсіанські ночі.

Під час першого польоту гелікоптер має піднятися на висоту близько 3 м над поверхнею планети і зависнути протягом 30 с. Заплановано, що впродовж 30 днів апарат здійснить до п’яти вильотів і поступово збільшуватиме відстань польоту до кількох сотень метрів, а тривалість – до 90 с.

Згідно з програмою «Марс-2020», на поверхню Червоної планети доправлять ровер, який займатиметься астробіологічними дослідженнями, зокрема, спробує з’ясувати, чи могло бути там життя в минулому. Успіх чи провал випробувань гелікоптера ніяк не вплине на перебіг цієї місії. Але в разі успіху відкривається шлях для створення апаратів-розвідників, які зможуть потрапити туди, куди наземному роверу дорогу закрито.

Нагадаємо, що на початку травня НАСА розпочало місію InSight, мета якої – дослідити внутрішню будову Марса. Разом із InSight було запущено два мініатюрних супутники, які теж полетять до Червоної планети і стануть першими апаратами класу CubeSat, що працюватимуть за межами навколоземного космічного простору.

У 2016 р. проект українських винахідників Mars Hopper переміг у міжнародному конкурсі, організованому НАСА. Тоді наші вчені запропонували ідею літального апарата для дослідження Марса, що буде використовувати як джерело енергії сухий лід із полярних шапок Червоної планети.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram