NASA вивчить Марс за допомогою роботів-бджіл Marsbee

NASA изучит Марс с помощью роботов-пчел Marsbee NASA вивчить Марс за допомогою роботів-бджіл Marsbee NASA will explore Mars by using Marsbees robotic flyers

Marsbee (від слів «Марс» і «бджола») – це робот, який зможе досліджувати Червону планету, і в NASA вже почали його розробляти.

Автономні літальні роботи в деяких випадках можуть бути ефективніші за громіздкий марсохід. Але щоб створити ідеального кібердослідника, спочатку необхідно здійснити відповідні випробування. Управління NASA опублікувало перші міркування про створення Marsbee – роботів-бджіл. Спочатку група дослідників, що беруть участь у проекті, має вивчити доцільність таких технологій у майбутніх місіях, розробити конструкцію та змоделювати її ефективний політ у марсіанській атмосфері.

Але без марсохода тут нікуди: він стане базовою станцією, на якій будуть розміщуватися роботи-бджоли Marsbee перед вильотом, під час підзарядки і передавання ученим зібраної інформації. За розміром кіберкомахи трохи перевищуватимуть бджолу і будуть подібними до цикади або джмеля. Розробники обрали компактну та енергоефективну конструкцію махових крил (а не, скажімо, обертальної лопаті) через розрідженість атмосфери Марса, де докладеним зусиллям протистоїть сила інерції. І, як стверджує Кан Чанквон з Університету Алабами в Гантсвіллі (США), учасник міжнародної японсько-американської програми створення роботів для Марса, кібербджола матиме унікальний механізм з використанням торсіонної пружини, закріпленої біля основи крила. Цей механізм дає змогу не тільки тимчасово зберігати енергію, яка інакше могла б бути змарнована, але ще й зменшити силу інерції від резонансу. Таким чином, більш зрозумілу, продуману і керовану конструкцію обертового крила (як у дрона), звичну на Землі, для Марса замінять на махові крила роботів-бджіл.

У першій фазі проекту дослідники визначать конструкцію крила, ідеальну вагу і техніку руху Marsbee, які допоможуть апаратам з максимальною ефективністю літати на Марсі. Ці характеристики оцінюватимуть у вакуумній камері з «марсіанською» густиною повітря. Друга фаза включатиме відпрацювання зльоту і приземлення, заряджання автономних роботів-бджіл, маневреність і стабілізацію польоту за вітряної погоди.

Нагадаємо, що раніше про плани найближчим часом розпочати колонізацію Марса оголосила компанія SpaceX. А NASA розробляє іонний двигун, який зможе утримувати на низькій орбіті супутник і буде використовувати при цьому лише атмосферні гази як пропелент і електроенергію із сонячних батарей.