НАСА запустить пару наносупутників до Марса

NASA will launch two nanosatellites to Mars
Фото: NASA

НАСА у травні вперше запустить два наносупутники в далекий космос, що може відкрити нові перспективи дослідження Сонячної системи.

Вартість космічних місій для дослідження інших планет може сягати мільярдів доларів, а самі апарати зазвичай дуже складні й досить великі. Але в травні НАСА хоче відрядити до Марса два мініатюрних супутники стандарту CubeSat у рамках проекту під назвою MarCO (Mars Cube One). Це буде перша в історії спроба запустити такі апарати у далекий космос.

Стандарт CubeSat було розроблено для навчальних проектів – щоб студенти університетів могли власноруч створювати відносно прості супутники та порівняно дешево запускати їх на навколоземну орбіту. Такі апарати виглядають, як кубики розміром приблизно 10х10х11,35 см і масою до 1,33 кг. Збільшити розміри супутника можна, об’єднавши кілька таких кубиків один з одним, – так буде утворено «подвійний» або «потрійний» CubeSat. З повною специфікацією формату CubeSat можна ознайомитися на спеціальному сайті.

У найпростішому варіанті такий супутник не має жодного корисного навантаження і не виконує наукових чи інших завдань, а слугує лише для «тренувальних» цілей. Із часом на ці апарати почали встановлювати різноманітні прилади й використовувати їх для цілком серйозних наукових завдань. Вартість запуску кожного такого супутника значно зменшується за рахунок того, що їх виводять на орбіту по кілька десятків за допомогою одної ракети. «Дім інновацій», наприклад, розповідав про проект QB50 із дослідження земної атмосфери на висоті 90–300 км.

НАСА запустить два наносупутники разом зі своєю місією InSight, що передбачає посадку апарата на поверхню Марса для вивчення внутрішньої будови Червоної планети. Апарати офіційно називаються MarCO-A та MarCO-B, але учасники команди, що їх створила, між собою називають пару Wall-E та Eva – на честь героїв відомого мультфільму студії Pixar. Кожен з них складається із шести «кубиків» (три у довжину, два у ширину і один у висоту).

НАСА запустит пару наноспутников к Марсу НАСА запустить пару наносупутників до Марса

Photo: NASA

MarCO-A та MarCO-B складаються кожен із шести стандартних «кубиків»

Завдання цих апаратів – самостійно дістатися Марса і передати звідти інформацію про входження InSight в атмосферу Червоної планети і його посадку. Успіх InSight ніяк не залежатиме від того, чи добре наносупутники впораються зі своє місією і чи впораються вони взагалі. Адже свої дані він передаватиме безпосередньо на земні антени або через більш надійного «посередника». Жодних наукових завдань наносупутники також не виконуватимуть.

Головна мета MarCO – перевірити, як подібні мініатюрні апарати функціонуватимуть в далекому космосі. Адже жоден з них раніше не працював в умовах жорсткого сонячного випромінювання і жоден не діставався до інших тіл Сонячної системи.


Рухатися апарати будуть завдяки стиснутому газу, на зразок того, що використовується у вогнегасниках. Також їх обладнають батареєю, за допомогою заряду якої супутники мають розгорнути свої сонячні батареї, що забезпечать необхідну енергію для передавання сигналів на Землю.

У НАСА кажуть, що не впевнені в успіху місії, оскільки подібні задачі ніхто раніше не виконував. Водночас там сподіваються, що апарати стандарту CubeSat можуть відкрити нові можливості для дослідження Сонячної системи.

«Дім інновацій» також розповідав, як українські дослідники планують провести унікальний космобіологічний експеримент за допомогою наносупутника, створеного у КПІ ім. Ігоря Сікорського.