Не по голові: як пов’язані черепно-мозкові травми і деменція

Не по голові: як пов’язані черепно-мозкові травми і деменція

Результати наукового дослідження виявилися невтішними для спортсменів

Група вчених з Данії та США зібрала дані за 36 років про 2,8 млн осіб, які страждають від деменції, та проаналізувала зв’язок захворювання із черепно-мозковими травмами. Результати дослідження було опубліковано в журналі The Lancet Psychiatry. Головний висновок, який зробили дослідники, – у людей, які мали черепно-мозкові травми, з віком підвищується ризик захворіти на деменцію. Що більше травм – то вище ймовірність розвитку захворювання.

За словами головного співавтора роботи, професора психіатрії з Вашингтонського університету (США) Джессі Фанна, зв’язок між кількістю травматичних ушкоджень головного мозку і ризиком розвитку деменції був очевидний.

Не по голові: як пов’язані черепно-мозкові травми і деменція

Загалом, ризик розвитку синдрому, коли порушуються пам’ять, мовлення, здатність мислити і орієнтуватися у просторі, у тих, хто зазнав черепно-мозкової травми будь-якої тяжкості, на 24% вище, ніж у тих, хто її уникнув. Одна важка травма голови підвищувала ризик розвитку недоумства на 35%, одна легка травма і навіть струс мозку – на 17%.

Що більше травм людина «заробила» протягом життя, то вище ризик дістати згодом і деменцію. Так, імовірність розвитку слабоумства у пацієнта, який мав два або три черепно-мозкових ушкодження, зростає на 33%. Якщо травм було чотири – на 61%, а якщо п’ять і більше – на цілих 183%.

Не по голові: як пов’язані черепно-мозкові травми і деменція

Крім того, за підрахунками авторів дослідження, такі пошкодження небезпечніші для чоловіків, ніж для жінок. Також важливий вік, у якому людина травмувалася – якщо у 20 років, то ризик розвитку слабоумства в 50 років зростає на 60%.

Автори роботи вважають, що на цю тему потрібні додаткові дослідження, щоб розібратися, які чинники, крім черепно-мозкових травм, сприяють ризику розвитку деменції, а також хто схильний до нього більшою мірою. Вчені зазначають, що людям з ушкодженнями голови в анамнезі не варто панікувати – результати дослідження не означають, що деменція у старості чекає кожного, хто мав таку травму.

За оцінкою ВООЗ, сьогодні у світі живуть близько 50 млн людей з деменцією і щорічно фіксують майже 10 млн нових випадків захворювання. При цьому найпоширеніша причина його розвитку – хвороба Альцгеймера, саме вона стає причиною деменції у 60–70% усіх випадків.