Неандертальці могли подорожувати морем

Неандертальці могли подорожувати морем

Першими мореплавцями понад 100 000 років тому могли бути неандертальці.

Найстаріший у світі човен, знайдений у Нідерландах, має вік 10 000 років. Найдавнішому зображенню вітрила зі Стародавнього Єгипту – 4 500 років, а перше плавання з Індії до Аравії, що має матеріальне підтвердження, відбулося близько 4 000 років тому.

Однак люди долали морські простори задовго до цього. Наприклад, у Австралії перші представники нашого виду з’явилися близько 50 000 років тому – на той момент це означало, що вони неминуче мусили якось перепливати від одного острова до іншого. Так звані гобіти – низькорослий вид людей, відомих під латинською назвою Homo floresiensis, або ж їхні предки також могли потрапити на індонезійський острів Флорес тільки морем.

Як саме відбувалися в доісторичні часи такі подорожі – достеменно невідомо. За одною версією, люди потрапляли на острови випадково і не за власним бажанням – унаслідок стихійних процесів, таких як цунамі. Альтернативне припущення полягає в тому, що в доісторичні часи люди вже вміли будувати судна і плавати на них. До недавнього часу вірогідних доказів другої точки зору бракувало.

Але у 2008 та 2009 рр. неподалік селища Плакіас на острові Кріт американо-грецька команда археологів знайшла сотні кам’яних знарядь праці, що належать до ашельської культури. Подібні знаряддя з’явилися понад мільйон років тому в наших предків Homo erectus, і неандертальці теж їх використовували.

Авторам цих знахідок удалося за допомогою різних методів датування визначити, що вік ґрунту, в якому вони перебували, становить принаймні 130 000 років. Але залишалися сумніви щодо того, чи кам’яні знаряддя справді такі ж старі, як шари, де їх виявили. Тому інші археологи ставилися до знахідки скептично.

Але в наступні роки на інших островах у цьому регіоні було виявлено інші знахідки, що можуть свідчити на користь мореплавства у кам’яному віці. Зокрема, на острові Наксос знайшли кам’яні вироби, що належать до мустьєрської культури, котра була характерна як для неандертальців, так і для сапієнсів у період від 200 000 до 50 000 років тому. Дослідники вважають, що навіть у періоди зледенінь, коли рівень моря був нижчим, дістатися цього острова можна було тільки морем. Мустьєрські вироби також удалося знайти на островах Кефалонія та Закінф у Іонічному морі.

Попри ці знахідки, поки що зарано остаточно стверджувати, що неандертальці займалися мореплавством. Адже навіть якщо буде доведено, що саме вони виготовили ці знаряддя праці, слід виключити наявність сухопутних мостів між островами та материком, а це не завжди просто.

Коли ж виявиться, що ці люди і справді будували судна і плавали на них морем, доведеться істотно переглянути наші уявлення про них. Тим паче з огляду на нещодавні результати досліджень, які свідчать про те, що неандертальці займалися наскельним живописом.