Океанічні хвилі більшатимуть через загибель коралів

Океанічні хвилі більшатимуть через загибель коралів

До 2100 р. через руйнування коралових рифів океанічні хвилі можуть стати вдвічі вищими та загрожуватимуть прибережним поселенням.

Рівень світового океану останнім часом підвищується більш ніж на 3 мм щороку. На перший погляд цифра здається незначною, але вона означає, що в наступні десятиліття тисячі людей, котрі живуть на узбережжях, можуть залишитися без даху над головою. Можуть зникнути навіть цілі держави – насамперед це стосується деяких острівних країн, розташованих у Тихому океані.

Але навіть більше, ніж підвищення рівня океану, таким державам загрожують океанічні хвилі. До сьогодні значну частину їхньої енергії розсіюють коралові рифи, що зустрічаються на їхньому шляху. Але, по-перше, нині рифи руйнуються через те саме глобальне потепління і антропогенний вплив. А по-друге, є ризик, що рифи не встигатимуть «підростати» слідом за рівнем світового океану. Це означає, що в майбутньому коралові рифи, ймовірно, не зможуть так ефективно гасити океанічні хвилі.

Чи справді це так, за допомогою математичного моделювання вирішила з’ясувати група дослідників із Австралії, США, Німеччини та Франції. Результати їхнього дослідження було надруковано в журналі Science Advances.

Розрахунки проводили для чотирьох локацій у Французькій Полінезії за різними сценаріями. За найбільш вірогідним сценарієм, у 2100 р. хвилі будуть у 2,4 разу вищими, ніж сьогодні. При цьому збільшення їхньої висоти відбудеться передусім за рахунок деградації коралових рифів і меншою мірою – через підвищення рівня океану.

Результати дослідження є ще одним аргументом на користь охорони коралових рифів заради населення прибережних територій.