Розшифровано геном мумії «прибульця» з Атаками

Расшифрован геном мумии «пришельца» из Атакамы Розшифровано геном мумії «прибульця» з Атаками Genome of alien-looking mummy from Atacama is now sequenced
Фото: Sirius Disclosure

Розшифровка геному загадкової мумії із пустелі Атакама виявила кілька мутацій, що зумовлюють її незвичайний вигляд.

В одній із приватних колекцій в Іспанії є незвичайна мумія. У 2003 р., коли її знайшли в покинутому селищі на території Чилі, не можна було навіть упевнено сказати, що це мумія людини. Зріст істоти, яку назвали Ата, – близько 15 см. Якщо в нормі людина має 12 пар ребер, то в мумії із пустелі Атакама їх десять. До того ж її череп має нехарактерну для людини видовжену форму.

З’явилися версії, що мумія могла належати якомусь іншому виду примата чи навіть космічному прибульцю. Останній варіант радісно підхопили любителі НЛО, і «гуманоїд Атаками» став героєм документального фільму «Сіріус». Існувало також припущення, що вік мумії може становити сотні, якщо не тисячі років.

Результати перших наукових досліджень засмутили прихильників інопланетного походження Ати – аналіз ДНК свідчив про те, що мумія належить людині. А стан її кісток такий, ніби на момент смерті їй було 6–8 років.

Припущення стосовно давності знахідки також не виправдалися. У старовинної мумії ДНК мала бути розбитою на численні фрагменти, натомість ДНК Ати виявилася добре збереженою. Це означає, що вона померла не більше ніж кілька десятків років тому.

Але чому вона так дивно виглядала? Щоб відповісти на це запитання, генетик Гаррі Нолан зі Стенфордського університету (США) разом із колегами ретельно проаналізував її геном. Результати їхнього дослідження опубліковано в журналі Genome Research.

Нолан із колегами з’ясували, що Ата була жіночої статі й походила, найбільш імовірно, із чилійців. Крім того, в її геномі виявився цілий набір мутацій, які пов’язують із низьким зростом, аномалією ребер і вадами розвитку черепа. Загалом дослідники виявили понад 60 мутацій, пов’язаних із розвитком скелета, із них дві – раніше не описані в науковій літературі.

Із таким набором мутацій Ата, навіть якщо народилася живою, прожила дуже недовго.