Сотні мільйонів років тому на Венері могло бути життя

Сотні мільйонів років тому на Венері могло бути життя

Група дослідників із NASA стверджує, що в період молодості Сонячної системи умови на Венері були придатні для існування життя. Що це значить для науки?

У період від 4 до 5 млрд років тому сформувалася Сонячна система. Життя на Землі з’явилося у проміжку між 3,7 і 4,1 млрд років тому (за різними оцінками). При цьому, як досі вважало багато вчених, на Венері, через агресивний клімат із високою температурою і дуже тривалою добою (періодом обертання планети навколо своєї осі), життя бути найімовірніше не могло. Однак останні розрахунки групи дослідників, які співпрацюють з NASA, говорять про інше: життя на Венері могло існувати в період приблизно від 715 млн до 2 млрд років тому.

Венера в тому вигляді, в якому вона існує сьогодні, справді надто відрізняється від Землі. Тривалість доби на планеті в 116 разів більше земної, що істотно обмежує час, коли окремі ділянки поверхні Венери перебувають під світлом Сонця. Але температура атмосфери, що складається переважно з вуглекислого газу, досягає майже 460 °C, та й тиск біля поверхні планети сьогодні перевищує 92 бара (таким є тиск земної атмосфери й товщі води на глибині 920 м – тобто вдвічі глибше, ніж занурюються сучасні атомні підводні човни). Але це сьогодні.

Сприятливі умови для зародження життя на Венері були приблизно 2 млрд років тому – за оцінками групи дослідників. У той час коли Венера була ще молодою, на Землі, більш сприятливій для зародження життя, вже з’явилися перші багатоклітинні організми, що могли впоратися з киснем, багато якого скупчилося в атмосфері. Вчені здійснили тривимірні кліматичні симуляції для Венери – на основі даних, зібраних дослідною космічною місією «Магеллан», оцінювання спектральної щільності потоку випромінювання Сонця в період між 0,715 і 2,9 млрд років тому та інших параметрів. І згідно з отриманими даними, на Венері, вкритій океаном, цілком могло бути життя.

Ці знання розширюють можливості екзопланетних досліджень і підвищують точність оцінювання населених зон за межами нашої Сонячної системи.