Сотні мільйонів років тому на Венері могло бути життя

Сотни миллионов лет назад на Венере могла быть жизнь Сотні мільйонів років тому на Венері могло бути життя Hundreds of millions of years ago Venus might have been habitable

Група дослідників із NASA стверджує, що в період молодості Сонячної системи умови на Венері були придатні для існування життя. Що це значить для науки?

У період від 4 до 5 млрд років тому сформувалася Сонячна система. Життя на Землі з’явилося у проміжку між 3,7 і 4,1 млрд років тому (за різними оцінками). При цьому, як досі вважало багато вчених, на Венері, через агресивний клімат із високою температурою і дуже тривалою добою (періодом обертання планети навколо своєї осі), життя бути найімовірніше не могло. Однак останні розрахунки групи дослідників, які співпрацюють з NASA, говорять про інше: життя на Венері могло існувати в період приблизно від 715 млн до 2 млрд років тому.

Венера в тому вигляді, в якому вона існує сьогодні, справді надто відрізняється від Землі. Тривалість доби на планеті в 116 разів більше земної, що істотно обмежує час, коли окремі ділянки поверхні Венери перебувають під світлом Сонця. Але температура атмосфери, що складається переважно з вуглекислого газу, досягає майже 460 °C, та й тиск біля поверхні планети сьогодні перевищує 92 бара (таким є тиск земної атмосфери й товщі води на глибині 920 м – тобто вдвічі глибше, ніж занурюються сучасні атомні підводні човни). Але це сьогодні.

Сприятливі умови для зародження життя на Венері були приблизно 2 млрд років тому – за оцінками групи дослідників. У той час коли Венера була ще молодою, на Землі, більш сприятливій для зародження життя, вже з’явилися перші багатоклітинні організми, що могли впоратися з киснем, багато якого скупчилося в атмосфері. Вчені здійснили тривимірні кліматичні симуляції для Венери – на основі даних, зібраних дослідною космічною місією «Магеллан», оцінювання спектральної щільності потоку випромінювання Сонця в період між 0,715 і 2,9 млрд років тому та інших параметрів. І згідно з отриманими даними, на Венері, вкритій океаном, цілком могло бути життя.

Ці знання розширюють можливості екзопланетних досліджень і підвищують точність оцінювання населених зон за межами нашої Сонячної системи.