Створено машину, яка зчитає ваші думки й запише їх

Machine that reads your mind and displays it as text is now created Створено машину, яка зчитає ваші думки й запише їх Создана машина, которая считает ваши мысли и запишет их
Фото: Photo: Baburov / Wikipedia

Учені зі США створили інтерфейс між мозком і комп’ютером, який може з високою точністю записувати те, що ви думаєте, у вигляді тексту.

Група науковців з Каліфорнійських університетів у Берклі та Сан-Франциско (США) розповіла про успішне випробування інтерфейсу, який дає змогу зчитувати думки людини – перетворювати сигнали мозку в текст. Апаратно-програмний комплекс працює в режимі реального часу і з точністю не менше 90%. Для того щоб машина розпізнала думки, спочатку їй слід пройти навчання (в експерименті це тривало сім хвилин), під час якого вона реєструє і аналізує сигнали слухової кори головного мозку в той момент, коли піддослідний подумки складає речення. Нейронні сигнали голосних і приголосних потім перетворюються в текст, який можна вивести на екран або відтворити за допомогою синтезатора мовлення. Причому машина розпізнає й ті слова, на яких вона не «тренувалася» і які навіть не знає, – просто складатиме приголосні й голосні в нові для себе конструкції.

Керівник групи Девід Мозес стверджує, що подібної технології досі не існувало і нікому не вдавалося автоматизувати інтерпретацію нейронних сигналів слухової кори в реальному часі.

Машина допомагає розв’язати серйозну проблему комунікації людей з обмеженими можливостями, які не можуть говорити, і не тільки. Наприклад, вона істотно прискорить введення текстів, обробку машинних даних людиною або допоможе налагодити зв’язок у складних для усного спілкування умовах – якщо треба передати текстову інформацію в шумних місцях чи з-під захисного костюма і тощо. Однак потенційно існують і етичні аспекти читання думок – «останнього бастіону» приватності для людини.

Нагадаємо, що відомий вчений Стівен Гокінґ через розвиток небезпечного захворювання (БАД) і подальше запалення легенів не міг розмовляти і вручну вводити тексти, тому для нього розробили спеціальний синтезатор мовлення.