Вчені Ізраїлю знають, як зчитати спогади навіть після смерті

Israeli researchers know how to read memories even after death

Ізраїльські вчені з’ясували: коли ми щось запам’ятовуємо, у нашому мозку лишаються певні позначки, які можна успішно зчитати і після смерті.

У виданні eLife з’явилася публікація дослідників з Єврейського університету в Єрусалимі, де вони стверджують: у певних відділах головного мозку мишей, що пережили позитивні або негативні емоції, вдалося виявити специфічні набори генів, причому в різних мишей набори генів, які пережили ті самі емоції, повторювалися. У зв’язку з цим науковці вважають, що зашифрована у вигляді наборів генів у головному мозку інформація – то запис у пам’яті, котрий однозначно говорить про ті чи ті переживання. І, ймовірно, формування спогадів у мозку відбувається за певним, загальним для різних особин, алгоритмом, який можна розшифрувати.

Команда із Citri Lab та Інституту наук про життя ім. Александра Зільбермана дослідила 14 експресій генів (певних проявів гена у формі специфічної ознаки), виявлених у мозку. Причому експресії були настільки чіткими, що науковці точно визначали тип переживань, які випали на долю конкретної миші.

Учені вже навчилися не тільки вгадувати з імовірністю 90%, що пережили миші, а й коригувати їхню реакцію на певні стимули – для цього треба видозмінити експресію потрібного гена. Наприклад, якщо миша від страху завмирала, то після корекції вона поводилася активно.

Дослідники сподіваються, що подальша розробка цієї технології допоможе в лікуванні психіатричних захворювань на кшталт посттравматичного стресового розладу, шизофренії та обсесивно-компульсивного розладу, прояви яких пов’язані з певними переживаннями, спогадами, обставинами. Також науковці вірять, що в майбутньому технологія стане в пригоді й криміналістам – скажімо, допоможе дізнатися, чи була знайома жертва зі своїм убивцею, – вже після її смерті.