Успішно запущено «мисливця за екзопланетами» TESS

Успешно запущен «охотник за экзопланетами» TESS Успішно запущено «мисливця за екзопланетами» TESS NASA’s “exoplanets hunter” is up and running
Фото: Photo: NASA

НАСА успішно запустило космічний телескоп TESS, який має знайти тисячі планет в інших зоряних системах.

НАСА успішно запустило космічний телескоп TESS (англ. Transiting Exoplanet Survey Satellite), головне завдання якого полягає у виявленні екзопланет.

Запуск відбувся 18 квітня о 18:51 за літнім північноамериканським східним часом (EDT), або о 1:51 сьогодні вночі за київським часом, із космодрому на мисі Канаверал за допомогою ракети Falcon 9 компанії SpaceX. Як повідомляє НАСА, приблизно через годину сонячна батарея, що має живити апарат, успішно розкрилася, а перший ступінь ракети приземлився на платформу в Атлантичному океані.

Успішно запущено «мисливця за екзопланетами» TESS Успешно запущен «охотник за экзопланетами» TESS

Запуск космічного телескопа TESS за допомогою Falcon 9, Фото: НАСА

Основне завдання TESS – пошук планет, що обертаються навколо інших зірок. Для цього він буде почергово спостерігати за окремими секторами зоряного неба завбільшки 24°х96° кожен. На один сектор апарат витрачатиме принаймні 27 днів, а загалом спостереження триватимуть два роки.

Пошук екзопланет відбуватиметься за допомогою так званого транзитного методу. Він полягає в тому, що коли планета проходить перед своєю зіркою, то змінює її світимість. Іншими словами, вона зменшує кількість світла, яке надходить до спостерігача від зірки. За допомогою сучасних приладів цю подію можна зафіксувати і розрахувати розміри планети і характеристики її орбіти.

У НАСА сподіваються, що в такий спосіб TESS знайде тисячі кандидатів у екзопланети, із яких приблизно 300 можуть виявитися близькими за своїми розмірами до Землі. Далі, за допомогою наземних телескопів, кожного з кандидатів досліджуватимуть ретельніше, щоби підтвердити, що це справді планета, а не помилка спостережень. Підтверджені екзопланети вивчатимуть далі, щоб з’ясувати їхні характеристики.

До цього «полюванням» на екзопланети займався космічний телескоп Kepler, за допомогою якого вдалося знайти понад 2 600 планет. Більшість їх обертається навколо зірок, що розташовані на відстані 300–3000 світлових років від Землі, а TESS сфокусується на зірках у проміжку між 30 і 300 світловими роками. Крім цього, його зірки будуть у 30–100 разів яскравіші за ті, що вивчав Kepler. Яскравість цих зірок уможливлює застосування методу спектроскопії, який дає змогу, зокрема, досліджувати склад атмосфери екзопланет. А це вже допоможе зробити припущення про наявність життя чи умов для його підтримання на цій планеті.

У межах місії TESS також діятиме програма Guest Investigator, тобто астрофізики з різних установ можуть подати заявки на дослідження потрібних їм об’єктів.

Найближчими тижнями апарат здійснить кілька маневрів, щоб досягнути Місяця, і за допомогою його гравітації вийде на 13,7-денну наукову орбіту навколо Землі. Після тестування інструментів TESS розпочне виконання дослідних завдань.