Вчені кажуть, що космічне сміття може руйнувати супутники

Вчені кажуть, що космічне сміття може руйнувати супутники

На сьогоднішній день щонайменше 170 млн. часток космічного сміття, що швидко рухається, обертаються на орбіті Землі. Вчені кажуть, що це космічне сміття може спричинити «катастрофічну лавину зіткнень», зруйнувати всі працюючі супутники і навіть загрожувати економікам.

Як повідомив інформагентству AFP Бен Грін, голова Австралійського дослідницького центру космічного середовища, «З кожним роком проблема космічного сміття лише ускладнюється».

На сьогоднішній день близько 170 млн. часток «космічного сміття» обертаються навколо Землі, і лише 22 000 з них відслідковуються, повідомив Грін, який в даний час проводить конференцію серед міжнародних космічних вчених в Канберрі.

«Щорічно ми втрачаємо від трьох до чотирьох супутників через зіткнення з космічним сміттям. За оцінками НАСА, протягом п’яти-десяти років ми можемо втратити все, – повідомив Грін, додавши, – може трапитись катастрофічна лавина зіткнень, яка може швидко знищити всі орбітальні супутники».

Грін припустив, що такі зіткнення можуть загрожувати світовій економіці, приводячи в приклад залежність Австралії від супутників.

«Економіка Австралії повністю залежить від космосу, – сказав Грін. – Ми – велика країна з невеликою кількістю людей. Єдиний спосіб, яким ми можемо її обслуговувати, будь то спостереження, безпека або пошуково-рятувальні операції, – це з космосу».

Якщо проблему не буде вирішено належним чином, то велике зіткнення космічного сміття буде «неминучим». Про це Моріба Джа, експерт з космічного сміття Техаського університету, який приєднався до конференції в Канберрі, повідомив мовній корпорації Австралії «Острейліан Бродкастінг Корпорейшен»

«Ви їдете дорогами, оповитими імлою або туманом. І ви повинні їхати дуже повільно, так як ви просто не знаєте, що навколо вас. В даний момент це ідеальна аналогія з космосом», – сказав Джа.

НАСА дає космічному сміттю таке визначення – «будь-який об’єкт штучного походження на орбіті навколо Землі, який більше не виконує корисну функцію». Таке сміття може переміщатися зі швидкістю до 27 000 км/год, що «досить швидко для того, щоб уламок відносно невеликого розміру пошкодив супутник або космічний корабель», повідомляє НАСА.

НАСА інформує, що в даний час відстежується близько 500 000 часток космічного сміття, в той час як понад 20 000 часток сміття «перевищують розмір м’яча для бейсболу, що обертається навколо Землі».

Це може становити потенційну небезпеку для Міжнародної космічної станції (МКС), так само як і для різних космічних кораблів та шаттлів з людьми на борту.

Останнім часом належна утилізація космічного сміття викликає все більше занепокоєння, оскільки простий викид сміття з кораблів вже спричинив формування великої кількості космічного сміття.

У лютому цього року астронавти НАСА відправили за борт МКС півторатонну капсулу зі сміттям, що було відзначено як найбільший випадок засмічення космосу.