Все, що вам треба знати про плани SpaceX із колонізації Марса і Місяця

All you need to know about SpaceX intentions to colonize both the Moon and Mars

25–29 вересня відбувся 68-й Міжнародний конгрес із астронавтики IAC2017 в Аделаїді (Австралія). Захід став знаковим через те, що найактивніший гравець авіакосмічної галузі, компанія SpaceX, зробила кілька дуже гучних анонсів, включно із планами колонізації Марса, Місяця, організації швидкісних ракетних перельотів у межах Землі та ін. Все, що вам потрібно знати, щоби бути в курсі планів SpaceX, ви знайдете в нашому дайджесті.

Космічний корабель BFR

Раніше Ілон Маск анонсував створення найбільшої в історії ракети, завдяки якій для людства відкриються нові горизонти в освоєнні ближнього космосу. Цього разу очільник SpaceX оприлюднив низку параметрів транспорту із дещо непристойною назвою Big F… Rocket (у пом’якшеному перекладі – «Страшенно велика ракета»). Ця ракета-носій заввишки 106 м і діаметром 9 м має долетіти до Місяця з вантажем і повернутися назад без дозаправлення.

Все, що вам треба знати про плани SpaceX із колонізації Марса і Місяця

Особливість посадки на Місяці (на відміну від Марса і Землі) в тому, що на супутнику немає атмосфери, в якій спуск космічного корабля сповільнюється через тертя. Тому зараз компанія відпрацьовує можливість посадки виключно за рахунок реактивної тяги – без урахування «допомоги» атмосфери. На думку Маска, 48-метрова ракета з 1 100 т ракетного палива (240 т метану і 860 т рідкого кисню) на борту впорається з таким завданням. Двигуни Raptor (а їх на одній ракеті буде встановлено 42 штуки) вже розробляють.

На пілотованому космічному кораблі, запущеному з допомогою BFR, буде 825 кубометрів простору: крім складських приміщень, камбуза та інших місць громадського користування, тут розташують 40 кают, а для сотні членів екіпажу, які їх заселять, також передбачено відсік-сховище для захисту від сонячних штормів.

Фінансування проекту планується забезпечити за рахунок комерційних запусків ракет SpaceX: наразі компанія займає вже близько половини ринку доставки вантажів на орбіту Землі, а наступного року планує досягти показника в 60% від загальної частки все ще прогресивного ринку.

Колонізація Місяця і Марса

Створення місячної бази – один із пріоритетів SpaceX. Коли з’явиться BFR, залишатиметься тільки питання часу. Що стосується Марса, то Ілон Маск назвав приблизні терміни: дві перші ракети BFR понесуть космічні кораблі на Червону планету у 2022 г. Вони пробудуть в дорозі близько трьох місяців.

Все, що вам треба знати про плани SpaceX із колонізації Марса і Місяця

Безпілотні космічні апарати доставлять на Марс необхідне спорядження для колонізації, створення бази, потужностей для видобутку палива (метану) і побудови заправної станції, а також знайдуть місця для безпечної посадки пілотованих космічних кораблів, які вирушать слідом за першою експедицією – 2024 р.

Польоти відбуватимуться кожні 27 місяців, в періоди «стартових вікон», коли Земля і Марс розташовуються найближче. Заправляння паливом ракет першої експедиції відбуватиметься на орбіті Землі.

Загалом, як раніше розповідав Маск, у рамках проекту колонізації Марса планується побудувати місто-колонію, де приблизно через 40–100 років постійно перебуватиме близько мільйона людей.

Falcon 9

Поки BFR не побудовано і на неї все ще треба збирати кошти, SpaceX планує оптимізувати наявну технологію, що вже спричинила революцію в авіакосмічній галузі. Як відомо, значної економії під час транспортування вантажів на орбіту Землі вдалося досягти завдяки багаторазовому першому ступеню ракети Falcon 9. Тепер, щоб ще більше знизити вартість комерційних запусків Falcon 9, планується зробити багаторазовим і другий ступінь ракети. До кінця 2018 р. компанія розраховує здійснити посадку другого ступеня спочатку на платформу в океані, а потім і на сушу.

Перельоти в межах Землі

Паралельно з розвитком мережі Hyperloop – транспортної системи, де пасажири і вантажі будуть переміщатися в герметичних капсулах підземними тунелями зі швидкістю понад 500 км/год, Ілон Маск пропонує забезпечити сполучення між віддаленими частинами планети на різних континентах за допомогою ракет. Політ з Нью-Йорка в Шанхай на ракеті триватиме близько 39 хвилин. Загалом, упродовж години можна буде дістатися з будь-якого міста планети до будь-якого іншого міста, де розміщено комерційний космопорт. Швидкість переміщення складе 27 000 км/ч.

Атомні ракетні двигуни

Компанія SpaceX готується провести наукові дослідження з тим, щоб створити двигун для космічних апаратів на атомній тязі. Це дасть змогу скоротити час подорожі ракет в межах Сонячної системи.

Космічний туризм

Раніше компанія SpaceX представила скафандри для астронавтів – привабливі й зовсім не громіздкі, створені з розрахунком на те, що їх надягатимуть також і космічні туристи. Тепер Ілон Маск повідомив про те, що туристичні польоти на Марс заплановано на 2023 г. Вартість перших «турпоїздок» складе близько $10 млрд, але в планах компанії – удосконалити технології, знизити собівартість далеких переміщень в космосі й здешевити «тур на Марс» до $200 000.