Штучний інтелект знайшов 6 000 раніше невідомих вірусів

Штучний інтелект знайшов 6 000 раніше невідомих вірусів Искусственный интеллект нашел 6 000 ранее неизвестных вирусов

Система машинного навчання дослідила секвеновану ДНК вірусу і виявила геноми тисяч вірусів цієї родини.

Про дослідження вірусів, про їхню роль у появі людини на Землі ми розповідали – науковці вважають, що завдяки цим організмам виникло життя на нашій планеті. Але наскільки вагома їхня роль у нашій історії, настільки ж важко їх досліджувати. Більшість вірусів не вдається виростити в лабораторіях, адже їхній геном дуже мінливий. Тому останніми роками, щоби виявити вірус, дослідники секвенували ДНК зразків, узятих з різних середовищ. Далі належало знайти генетичні підписи відомих видів мікроорганізмів. Але якщо йдеться про невідомі віруси, то виділити їх таким чином неможливо, тому що дослідники просто не знають, що їм шукати.

Американські вчені розробили новий, дієвіший метод пошуку невідомих вірусів – про це розповідає журнал Nature. Для пошуку зразків геному окремих видів вірусу вони застосували систему машинного навчання. Створений ними штучний інтелект працював із двома наборами даних: перший містив 805 послідовностей геному вірусів родини Inoviridae, а другий – 2 000 послідовностей інших вірусів та бактерій. Проаналізувавши дані, ШІ зумів відновити понад 10 000 генів вірусів Inoviridae і виявити в результаті близько 6 000 вірусів родини. І якщо раніше було ідентифіковано менше 100 видів Inoviridae, то тепер, проаналізувавши генетичну мінливість, науковці переконалися в існуванні безлічі родин цього вірусу.

Розроблений спосіб відкриває широкі можливості для пошуку досі невідомих, не ідентифікованих видів вірусів, які тільки можуть існувати, і спрощує їх дослідження: не треба нічого вирощувати в лабораторних умовах – можна відразу отримати готовий геном нового виду.