Запуск InSight: більше, ніж ще одна марсіанська місія

Запуск InSight: більше, ніж ще одна марсіанська місія

НАСА успішно запустило місію InSight для дослідження внутрішньою структури Марса, щоб зрозуміти історію Землі та подібних до неї планет.

Сьогодні НАСА успішно запустило міжпланетний апарат InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport), мета якого – вперше в історії дослідити внутрішню будову Марса. Результати цієї місії допоможуть зрозуміти, як еволюціонували планети земної групи, включно із самою Землею.

Старт відбувся о 7:05 за літнім східним часом (EDT, 14:05 за київським часом) з авіабази Ванденберг (Каліфорнія, США) за допомогою ракети Atlas V 401. У рамках місії на поверхню Червоної планети опуститься модуль, який має зібрати наукові дані, зокрема, пов’язані зі сейсмічною активністю і тепловими потоками ізсередини планети. Разом з InSight було запущено також два мініатюрні супутники стандарту CubeSat – це окрема місія MarCO (Mars Cube One). Вони самостійно долатимуть відстань до Марса і стали першими в історії апаратами такого класу, спрямованими за межі навколоземного космічного простору.

Запуск InSight: більше, ніж ще одна марсіанська місія

З 1965 р. НАСА запустило кілька апаратів для вивчення Марса. Що виконати свої завдання, вони пролітали повз Червону планету, обходили навколо неї за орбітою, сідали на її поверхню та подорожували по ній. Одне із найважливіших питань, на яке вони шукали та шукають відповідь, – чи існують на Марсі якісь форми життя або хоча б чи могли вони існувати в минулому.

Перед InSight стоїть інше, але також дуже важливе завдання, за яке не бралася жодна інша місія: зрозуміти внутрішню будову Марса. Як не парадоксально, але це допоможе нам і з пошуками можливого життя на екзопланетах, і краще зрозуміти еволюцію Землі.

Викопна планета

Понад 4,5 млрд років тому Земля, а також Меркурій, Венера та Марс утворилися за подібним сценарієм. Речовина усіх цих планет на певному етапі перебувала в рідкому стані. Потім найважчі елементи «пішли» до центру планети, найлегші – «сплили» на її поверхню, а між ними опинилися ті, що мають проміжне значення густини. Так утворилися ядро, кора і мантія, що є в кожної зі згаданих планет.

Але в наступні кілька мільярдів років планети розвивалися по-різному. У відносно великої Землі тектонічні процеси «стерли» інформацію, яка могла б розповісти про ранні етапи її еволюції. А от у Марсі, що має приблизно вдвічі менший радіус і майже вдесятеро меншу масу, «записи» про ті ранні події збереглися значно краще. Саме тому такі дослідження Марса важливі для розуміння історії та природи інших планет земної групи.

Марсотруси

Конкретні завдання, котрі стоять перед InSight, полягають у тому, щоб з’ясувати розмір та склад ядра Червоної планети й визначити, у рідкому чи твердому стані перебуває його речовина, а також вивчити структуру й інші характеристики кори та мантії. Крім того, місія досліджуватиме характер тектонічної активності Марса та ефект від падінь метеоритів на його поверхню.

Сьогодні практично немає сумнівів, що Червону планету періодично «трусить», як і Землю. Але якщо у нас землетруси спричинено рухом тектонічних плит, то марсотруси мають інші причини, наприклад, вулканізм та утворення тріщин у корі. InSight «слухатиме» сейсмічні хвилі, щоб зрозуміти, як вони проходять крізь різні шари планети і таким чином вивчати характеристику цих шарів. У НАСА очікують, що за час своєї роботи апарат зможе зафіксувати від дюжини до сотні марсотрусів потужністю до 6 балів за шкалою Ріхтера.

Вулкани

Ще одне завдання InSight – зрозуміти, як утворилися марсіанські вулкани (адже саме на цій планеті виявлено найбільші в Сонячній системі вулкани). Для цього, зокрема, апарат має виміряти теплові потоки, що йдуть ізсередини Марса, за допомогою спеціального зонда, який заглибиться у ґрунт на 5 м.

Міжнародний проект

Крім НАСА, участь у місії InSight беруть різні організації та дослідники з Німеччини, Польщі, Франції, Австрії, Бельгії, Канади, Іспанії, Швейцарії та Великобританії. Технології, які використовуватимуть цього разу, базуються на досвіді іншої місії НАСА – «Фенікс» (Phoenix), що 2008 р. вивчала один із полярних районів Червоної планети. Застосування вже випробуваних технологій збільшує шанси InSight на успіх, адже за всю історію марсіанських місій успішними виявилися тільки 40% з них.

Якщо все піде за планом, апарат здійснить посадку на поверхню Червоної планети 26 листопада цього року і працюватиме там протягом двох земних років.