Запуск телескопа «Джеймс Вебб» перенесено на 2020 рік

Запуск телескопа «Джеймс Вебб» перенесено на 2020 рік

НАСА перенесло дату запуску орбітального телескопа «Джеймс Вебб» із наступного року на травень 2020-го.

Запуск орбітального телескопа імені Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), який мав відбутися наступного року, перенесено на травень 2020 р. Як повідомляє НАСА, йому потрібен додатковий час для того, щоби протестувати всі системи телескопа і переконатися, що вони функціонуватимуть без проблем.

НАСА працює над створенням JWST, який має замінити космічний телескоп «Габбл», із середини 1990-х рр., і це вже не перший раз, коли запуск місії переносять. Спочатку апарат називався «Космічний телескоп нового покоління» (Next-generation space telescope), але потім його перейменували на честь Джеймса Вебба, який керував НАСА у 1961–1968 рр. (він був другим за ліком керівником управління).

JWST має стати найпотужнішим космічним телескопом за всю історію – його чутливість у 100 разів перевищуватиме можливості «Габбла». Один із головних елементів апарата, дзеркало, має діаметр 6,5 м і площу 25 м². Для порівняння, діаметр дзеркала «Габбла» становить 2,4 м, а його площа – близько 4,5 м². При цьому дзеркало нового телескопа не суцільне, а складається із 18 шестикутних сегментів. На орбіту його виведуть у складеному стані, а вже там дзеркало набуде своєї робочої конфігурації. Виготовлено його з металу берилію і вкрито тонким шаром золота. За рахунок цього воно попри більшу площу має меншу масу, ніж дзеркало «Габбла».

 

Пятислойный экран должен защищать научное оборудование телескопа от нагревания

П’ятишаровий екран має захищати наукове обладнання телескопу від нагрівання

Ще один цікавий елемент JWST – спеціальний теплозахисний екран, що має площу, співставну із розмірами тенісного корту. Він складається із п’ятьох шарів і призначений для того, щоб захистити надточне обладнання телескопа від нагрівання сонячним випромінюванням. Цей екран також буде розгортатися до своїх робочих розмірів уже на орбіті.

Перед JWST стоїть кілька наукових задач. Зокрема, він буде займатися пошуком екзопланет (розташованих у інших зоряних системах) та протопланетних дисків, а також спостереженням за першими зірками та галактиками у Всесвіті. Крім того, «Джеймс Вебб» досліджуватиме об’єкти в межах нашої Сонячної системи, наприклад, «водяні світи» – супутники планет Європу та Енцелад.

У реалізації цього проекту крім НАСА беруть участь Європейське космічне агентство та Канадське космічне агентство, а також організації з інших країн. Загальну вартість проекту зараз оцінюють у понад $8 млрд.