Знайдено нові докази «гейзерів» на Європі

Найдены новые доказательства «гейзеров» на Европе

Результати нового аналізу даних 20-річної давнини свідчать про наявність «гейзерів» на супутнику Юпітера – Європі. 

Європа – один із супутників Юпітера. Разом з Іо, Ганімедом та Каллісто її 1610 р. відкрив Галілео Галілей, тому їх називають галілеєвими супутниками. Європа цікава тим, що вкрита океаном рідкої води, яка схована під товстим шаром криги. Саме через наявність океану її вважають одним із найбільш перспективних місць у нашій Сонячній системі щодо пошуків позаземного життя.

Завдяки космічному телескопу «Габбл» було відомо, що на поверхні Європи відбуваються викиди речовини із надр небесного тіла – тобто є так звані кріовулкани, або гейзери. Проте ці спостереження здійснено на межі можливостей телескопа, а тому абсолютної впевненості в тому, що кріовулкани на Європі справді існують, не було.

Знайдено нові докази «гейзерів» на Європі

Так виглядає Європа – одне із найперспективніших місць у Сонячній системі щодо пошуків життя, Фото: NASA

У пошуках надійніших доказів Сяньчже Цзя із Мічиганського університету (США) разом із колегами вирішив звернутися до даних, зібраних апаратом «Галілео». У 1997 р. той пролетів на відстані лише 200 км від Європи – так близько, як жоден інший апарат.

Завдання шукати кріовулкани перед ним не стояло, тому і знайти їх він, здавалося б, не міг. Зате на його борту був магнітометр, у даних якого виявилася певна аномалія, котру досі не вдавалося пояснити.

Проаналізувавши показники магнітометра по-новому, дослідники дійшли висновку, що вони свідчать про викид речовини із надр Європи. Цей висновок також підтверджує аналіз даних, зібраних за допомогою спектрометра (Plasma Wave Spectrometer, PWS), установленого на «Галілео». 

Знайдено нові докази «гейзерів» на Європі

Супутник Сатурна Енцелад теж відомий своїм «внутрішнім океаном» та кріовулканами

Наявність таких гейзерів на Європі означає можливість зрозуміти, чи є життя під її льодовим панциром. Для цього дослідний апарат має пролетіти крізь шлейф речовини, викинутої кріовулканом, і зібрати її зразки. Можливо, цю місію доручать станції Europa Clipper, яку НАСА планує запустити після 2021 р.